Nem tudna ebben valaki segíteni? Mert amit a képletekkel számolok nem jó:S

Két, egymással szemben haladó jármű frontálisan ütközik, az ütközés előtti sebességük nagysága 95 km/h, a tömegeik 2215 kg, és 1907 kg. A nagyobb tömegű jármű az ütközés során maga alá gyűri és magával sodorja a kisebbet. Mekkora a tömegközéppont sebességének a nagysága (m/s-ben) ütközés után?

2012. nov. 28. 19:03
 1/4 anonim ***** válasza:

Szerintem így kellene kiszámolni:


2215*95²/2 - 1907*95²/2 = (2215+1907)*x²/2


9995187,5-8605337,5 = 2061*x²


1389850/2061 = x²


x = 25,9683 km/h = 7,2134 km/h

2012. nov. 28. 19:19
 2/4 anonim ***** válasza:
Elírtam: 7,2134 m/s
2012. nov. 28. 19:22
 3/4 anonim ***** válasza:

Nem igazán értem az első posztot.

Az energiának nincs iránya, így kivonni egymásból számomra ránézésre értelmetlen.


Amúgy itt energiamegmaradás nincs, mert egy csomó energia elmegy arra, hogy összegyűrődjön az autó. Szerintem ez simán rugalmatlan ütközés, a változatosság kedvéért golyók helyett kocsit írtak.

Ezért szerintem simán impulzusmegmaradással kell számolni.


m1*v1-m2v2=(m1+m2)*vk


Mivel v1 és v2 azonos mérőszámú, így kiemelhető.

v*(m1-m2)=(m1+m2)*vk


vk=v*(m1-m2)/(m1+m2)

vk=7,09 km/h = 1,97 m/s

2012. nov. 28. 19:30
 4/4 A kérdező kommentje:

Köszön szépen a segítséget!


Nekem ugyanez a szám jött ki csak negatívra.Ütközés után nem negatív lesz a sebesség? Legalábbis gyakon ezt mondta a tanár:S de akkor szentem tévedett.

2012. nov. 28. 19:36