Ha reakcióhőt számolok, akkor hogyha 1 mol anyag keletkezését számolom, akkor kJ/mol a mértékegység, ha több mol anyagét, akkor csak kJ? Ilyenkor ki kell számolnom egy mol anyagra nézve is?

2012. máj. 11. 11:52
 1/3 anonim ***** válasza:

Legyen a reakcióhő Q(1) J egyetlen egy molekulára. Akkor az 1 mólra eső reakcióhő:


Q = Q(1) * N = Q(1) [J] * N [mol⁻¹]= Q(1) * 6,022142*10²³ J/mol [J*mol⁻¹]


Avogadro szám:


N = 6,022142*10²³ mol⁻¹


n – mólok száma [mol]


„n“ mól esetében a reakcióhő: Q(n) = Q(1) [J] * N [mol⁻¹] * n [mol] = Q(1) * 6,022142*10²³ * n [J]


[link]


Az 1 mólra eső reakcióhő esetében azért J/mol [J*mol⁻¹] a mértékegység, mert 1 mólra van vonatkoztatva.


„Ilyenkor ki kell számolnom egy mol anyagra nézve is?“


Tudnál írni egy konkrét példát, amelyik gondot okoz? Aztán megpróbálom annak a segítségével megmagyarázni.

2012. máj. 11. 12:40
 2/3 A kérdező kommentje:
WTF? Köszi, hogy segíteni próbálsz de ebből egy kukkot sem értek, nem hogy a választ ki tudnám bogarászni. :D Amúgy közben már azt hiszem rájöttem. Hogyha a keletkezéskor képződő/elnyelődő energiát számolom egy egyenletre, akkor kJ/mol. Ha pedig kiszámolom, hogy így pl x kg anyag esetén mennyi energiáról van szó, akkor kJ. Igaz?
2012. máj. 11. 13:45
 3/3 anonim ***** válasza:

„Hogyha a keletkezéskor képződő/elnyelődő energiát számolom egy egyenletre, akkor kJ/mol.“


Igen, akkor kJ/kmol (vagy J/mol, vagy kJ/mol). Ellenben vigyázni kell, mert ha az egyenletben valamelyik összetevő több molekulával vesz részt, akkor az erre a (az egy) molekulára eső értéket szorozni kell az egyenletben szereplő molekulák számával.


A moláris tömeg (M) mértékegysége a g/mol (vagy kg/mol). Ezért az 1 mólra vonatkoztatott energiamennyiség is kJ/mol (vagy J/mol).


A fizikai tömeg mértékegysége meg a kg. Ezért itt már az energiamennyiség is kJ (vagy J).


Küldjél legalább egy konkrét példát, mert ezt így „szárazon“ nehéz elmagyarázni.

2012. máj. 11. 15:47