A miértjére keresem a választ, fizika feladat?


[link]

Itt tudjátok megnézni a feladatot,a megoldást is látható.De a szöveges indoklás hiányában nem értem miért ezek a grafikonok jöttek ki.Aki ért ezekhez,az lenne olyan szíves és írna egy rövid írásbeli magyarázatot.

Előre is köszönettel!


2012. nov. 25. 16:30
 1/2 bongolo ***** válasza:

p-T ábra:


A függőleges tengely itt is a nyomás, mint a p-V diagramban. Az A és B állapotban ugyanaz a nyomás, tehát az 1 és 2 vízszintesen egymás mellett lesz ugyanolyan magason, mint a p-V-ben is. Ugyanígy a C-D nyomása is azonos, vagyis 3-4 is vízszintesen egymás mellett van valahol, de ugyanolyan magasságban, mint a p-V-nél.


Vannak azonos térfogatú állapot-párok is, A-D valamint B-C. Most a diagramban nincs térfogat, de van hőmérséklet. Tudjuk, hogy p·V/T állandó, legyen mondjuk c. Vagyis átrendezve p = (c/V)·T jön ki. Azért a nyomást hagytam a bal oldalon a hőmérsékletet pedig átvittem jobbra (meg minden mást is), mert a függőleges tengely a p, a vízszintes pedig a T. Ebben a koordináta-rendszerben pedig a p = (c/V)·T képe egy egyenes, hisz ehhez hasonlít: y = m·x + b. Az egyenes az origón megy keresztül (hisz b=0), meredeksége pedig c/V. Mivel c nem volt megadva, illetve nem volt adat, amiből ki lehetne számolni, ezért a pontos meredekség nem ismert. A lényeg az, hogy egy egyenesen vannak az azonos térfogathoz tartozó pontok. Ezért van összekötve 1 és 4 egy origón átmenő egyenessel, és hasonlóan 2 és 3 is.


V-T ábra: Teljesen hasonlóan adódik, mint a p-T. Most a V a függőleges tengely, szóval az eredeti B-C pontpár (2-3) van felül egymás mellett vízszintesen, az A-D pedig (1-4) alul. A B illetve az A van a jobb oldalon, hisz ha a térfogat állandó, akkor p/T is állandó, tehát nagyobb nyomáshoz tartozik a nagyobb hőmérséklet.

Az origón átmenő egyenes teljesen hasonló meggondolással jön ki, mint az előbb is.

2012. nov. 25. 18:00
 2/2 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen a válaszodat,hogy szántál rá időt és ilyen részletesen leírtad.
2012. nov. 25. 18:30