Tomesza kérdése:

Fizika feladat: Egy kezdetben nyugvó elektront 1500V feszültséggel felgyorsítva homogén mágneses mezőbe lövünk az indukcióra merőleges irányban. Mekkora az indukció értéke, ha az elektron a mezőben 1 cm sugarú körpályán halad?


2012. nov. 22. 15:52
 1/4 anonim válasza:
Nem volt még egy adat megadva? Mert találtam egy olyan képletet, hogy U=B*l*v, csak itt kettő ismeretlen van. De javítson ki valaki ha tévedek! :D
2012. nov. 22. 17:00
 2/4 bongolo ***** válasza:
100%

Első: Az teljesen más képlet (mozgó vezetőben indukált feszültség)!


Így kell számolni:


Az elektromos mező munkája:

W = q·U

ahol q az elektron töltése (1,6·10^(-19) C)

U = 1500 V

Ugyanekkora lesz az elektron mozgási energiája a végén:

1/2·m·v² = q·U

ahol m az elektron tömege (9,1·10^(-31) kg)

Ebből kijön a sebesség, számold ki.


Egy B indukciójú mágneses mező a mozgó v sebességű töltésre ható erőt a Lorentz törvény írja le:

F = q·v×B

Most a sebesség merőleges az indukcióra, ezért a keresztszorzatból sima szorzat lesz.


Már csak az F kellene: A körpályán való mozgáshoz a centripetális erőt pont az a fenti erő adja. A centripetális erő pedig:

F = m·v²/r

Ebben minden adat megvan már, tehát F-et ki lehet számolni, és akkor a mágneses indukció az előbbi Lorentz-törvényből:


B = F/(q·v)

2012. nov. 22. 17:59
 3/4 bongolo ***** válasza:
Je, és persze az r sugarat méterben kell számolni!
2012. nov. 22. 18:10
 4/4 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen a választ.
2012. nov. 22. 18:47