Az egyenlet levezetése és megoldására lenne szügségem gyök alatt x a négyzeten-24=5?

2012. nov. 20. 19:44
 1/7 anonim ***** válasza:

Mármint

(√x)^2-24=5

vagy

√(x^2)-24=5

???

2012. nov. 20. 20:24
 2/7 A kérdező kommentje:
24 is gyök alatt van
2012. nov. 20. 21:31
 3/7 anonim ***** válasza:
Tehát így? √(x^2-24)=5
2012. nov. 20. 21:38
 4/7 A kérdező kommentje:
azaz :)
2012. nov. 20. 21:45
 5/7 anonim ***** válasza:

√(x^2-24)=5

Kikötést csinálunk. Mivel a gyök alatt csak pozitív szám vagy nulla állhat, ezért a gyök alatti kifejezés nagyobb-egyenlő, mint nulla. 0≤x^2-24, vagyis 24≤x^2, vagyis biztos, hogy x≥√24 vagy x≤-(√24)

Ezután négyzetre emelünk, amely így már ekvivalens átalakítás lesz:

x^2-24=25

x^2=49

ebből x=7 vagy x=-7 (fontos, hogy lehet -7 is, mert annak is 49 a négyzete)


Ezeket össze kell vetni a kikötéssel. Igazak rájuk a kikötések, mivel 7≥√24 és -7≤-(√24)


Tehát x=7 vagy x=-7

2012. nov. 20. 21:52
 6/7 anonim ***** válasza:
Csinálhatod kikötés nélkül is, úgy kicsit talán könnyebb is. Csak arra figyelj, hogyha nem csinálsz kikötést, a végén mindig ellenőrizd le a kapott megoldásokat, hogy tényleg jók-e!
2012. nov. 20. 21:53
 7/7 A kérdező kommentje:
Nagyon szépen köszönöm a segitséged és a gyors,érthető választ!
2012. nov. 20. 22:03