2012. nov. 20. 19:44
1/7 anonim válasza:
Mármint
(√x)^2-24=5
vagy
√(x^2)-24=5
???
2/7 A kérdező kommentje:
24 is gyök alatt van
2012. nov. 20. 21:31
4/7 A kérdező kommentje:
azaz :)
2012. nov. 20. 21:45
5/7 anonim válasza:
√(x^2-24)=5
Kikötést csinálunk. Mivel a gyök alatt csak pozitív szám vagy nulla állhat, ezért a gyök alatti kifejezés nagyobb-egyenlő, mint nulla. 0≤x^2-24, vagyis 24≤x^2, vagyis biztos, hogy x≥√24 vagy x≤-(√24)
Ezután négyzetre emelünk, amely így már ekvivalens átalakítás lesz:
x^2-24=25
x^2=49
ebből x=7 vagy x=-7 (fontos, hogy lehet -7 is, mert annak is 49 a négyzete)
Ezeket össze kell vetni a kikötéssel. Igazak rájuk a kikötések, mivel 7≥√24 és -7≤-(√24)
Tehát x=7 vagy x=-7
6/7 anonim válasza:
Csinálhatod kikötés nélkül is, úgy kicsit talán könnyebb is. Csak arra figyelj, hogyha nem csinálsz kikötést, a végén mindig ellenőrizd le a kapott megoldásokat, hogy tényleg jók-e!
7/7 A kérdező kommentje:
Nagyon szépen köszönöm a segitséged és a gyors,érthető választ!
2012. nov. 20. 22:03