Mely kémiai részecskék alkotják a hidrogéngázt? (kiegészítve lent)


1) miből épülnek fele a hidrogéngázt alkotó részecskék?

2)melyik anyagcsoportba tartozik a hidrogén?miért?

3)sorold fel a hidrogén legfontosabb fizikai és kémiai tulajdonságát



2012. nov. 17. 19:12
 1/4 anonim ***** válasza:
12%

a, kémiakönyv

b, wikipedia

2012. nov. 17. 19:23
 2/4 Silber ***** válasza:
22%
Kérni luxus?
2012. nov. 17. 19:53
 3/4 anonim ***** válasza:
100%

1) Protonból, elektronból (prócium) valamint neutronból (deutérium, trícium).

2) Elem, mert kémiailag tovább nem bontható.

3) Nem tudom mik a fontosak, nekem ezek jutnak eszembe:

fizikai tulajdonságok:

- színtelen, szagtalan, gáz

- sűrűsége a levegőnél 14,5-szer kisebb

- olvadás és forráspontja nagyon alacsony (ok: szilárd halmazaiban gyenge diszperziós kötések a molekulák apró mérete miatt)

- oldhatóság: vízben rossz (ok: a víz poláris molekulák halmaza, a hidrogéngázt apoláris molekulák alkotják ennélfogva nem oldódik vízben), egyes fémekben remekül oldódik (ok: a hidrogénmolekulák olyan picikék, hogy képesek beépülni a fématomok közötti hézagokba. ezzel magyarázható az is, hogy a fémek, mint a nikkel, palládium vagy platina rendkívül jó katalizátorai a hidrogén reakcióinak.)

kémiai tulajdonságok:

- erélyes redukálószer

- vegyületeiben oxidációs száma általában +1 (kivételek az ionrácsos hidridek, ahol -1)

- fontosabb reakciók szerintem:

égése: 2H2 + O2 = 2H2O - ezt nevezik durranógáznak: a durranógáz a hidrogén és oxigén 2:1 térfogatarányú elegye. rendkívül heves reakció, gyakran végeznek durranógáz próbát, amivel vizsgálják tartalmaz-e a rendszer hidrogént, ha tartalmaz a próba pozitív, süvítő hangot hallunk, ha nem tartalmaz, a próba negatív.

klórdurranógáz: H2 + Cl2 = 2HCl - UV fény hatására indul meg a reakció, szintén nagyon heves. a reakció gyökös mechanizmusú láncreakció, melyben a kezdőlépés a klórmolekula disszociációja klórgyökökre, második lépés a hidrogénmolekuláé gyökökre, ezek a gyökök folyamatosan ütköznek, és ennek eredményeként születnek meg a hidrogén-klorid molekulák.

fém-oxidokkal való reakciója: a fém-oxidokat a hidrogén redukálja, elemi fém keletkezik.

például: CuO + H2 = Cu + H2O

Kb. ennyi:)

2012. nov. 17. 22:28
 4/4 anonim válasza:
12%
Marika nèni tanított? :D
2016. jan. 31. 21:47