2012. nov. 16. 19:20
1/2 anonim válasza:
Az a kalap jel mit jelent?
Nem hagytad le a kitevőt?
2/2 anonim válasza:
Jaja, nem is olyan nehéz.
Először is, a [0;1] intervallumbeli számokra igaz, hogy a^2<=a.
Emiatt az elemek négyzetösszege becsülhető felülről:
a1^2+a2^2+...+an^2<=a1+a2+...+an
Jelöljük most S-sel az a1+a2+...+an összeget.
Az egyenlőtlenség jobb oldalát felülről becsüljük 4*S-sel. Ha ez kisebb a bal oldali kifejezésnél, akkor igaz az állítás.
Tehát azt kell bizonyítani, hogy
(S+1)^2>=4*S
felbontva:
S^2+2S+1>=4*S
átrendezve:
S^2-2S+1>=0
összevonva:
(S-1)^2>=0
Mivel ez nyilván igaz, és ekvivalens átalakításokat végeztünk, így a bizonyítandó egyenlőtlenség is igaz.
Összerakva az egyenlőtlenségláncot, teljesül az eredeti állítás.