Nehéz matek feladat- egyenelet?


Ebben a feladatban kérnék segítséget:


[link]


A feladat szövege: Oldd meg a racionális számok halmazán a következő feladatot!


Előre is köszönöm!


2012. nov. 16. 18:48
 1/3 A kérdező kommentje:
Addig jutottam, hogy majd be kell valamit helyettesíteni!
2012. nov. 16. 18:51
 2/3 anonim ***** válasza:

(2^x)^2 - 2^x*2^2-3*2^x*(2^x)^(1/2) =0

Új változó bevezetése:

2^x = u


Új egyenlet:

u^2-4u-3u*u^(1/2)=0

u(u-4-3u^(1/2))=0


Újabb ismeretlent bevezetünk:

u^(1/2)=k

Új egyenlet:

k^2(k^2-3k-4)=0


Akkor 0 egy szorzat, ha valamely tényező 0:

k^2=0

k=0


k^2-3k-4=0

Szimpla másodfokú, ezt nem vezetném le, két ezedménye: 4;-1 , de u^(1/2) pozitív, ezért csak 4 jó.


k1,2 = 0;4


u1;2 = 0;16


u=2^x


2^x = 0 hibás, mert egy szám bármely hatványa nagyobb, mint 0


u=16 maradt csak

2^x=16

2^x=2^4


Exponenciális egyenlet szigorú monotonitását figyelembe véve:


x=4

2012. nov. 16. 19:11
 3/3 A kérdező kommentje:
Nagyon szépen köszöönm :D
2012. nov. 25. 10:58