Kocka, lap-és testátló-SÜRGŐS?


volna egy oylan feladat, hogy " Mekkora szöget zár be a kocka testátlója egy oldallal(<-asszem oldal van írva). És mekkorát egy lappal?"


Mi is van amúgy itt ?


ha valaki tud segíteni azt nagyon megköszönném!!


2012. nov. 14. 20:58
 1/5 anonim ***** válasza:

oldal: a

lapátó: gyök(2)*a (gyök(a^2+a^2)

testátló: gyök(3)a (gyök(a^2+(gyök(2)a)^2)=gyök(3a^2)

testátló oldallal:egy olyan háromszöget képzelj el, aminek egy oldala egy testátló, a másik egy oldal, a harmadik pedig egy megfelelő lapátló

cos. tétel: [gyök(2)a]^2=a^2+[gyök(3)a]^2-2*a^2*gyök(3)a*cos(szög)


testátló egy lappal: ugyanazt az ábrát képzeld el, csak most nem a testátló és az oldal közti szöget, hanem a testátló és a lapátló közti szöget keresed

a^2=[gyök(2)a]^2+[gyök(3)a]^2-2*[gyök(3)a]^2*[gyök(2)a]^2*cos(szög)


annyit kell még csinálni, h kifejezed, h cos(szög)=vmennyi

majd pedig cos^-1(vmennyi)=szög

2012. nov. 14. 21:15
 2/5 A kérdező kommentje:

húha , még itt se tiszta pár dolog ( már bocis :) ) csaak, hogy, amit írtál ,hogy pl.:

lapátó: gyök(2)*a (gyök(a^2+a^2) <- itt a gyök(2)*a utáni képlet az egybe tartozik ? gondolom nem

meeg, hogy van oylan ,hogy : gyök(3)a itt az A gyök alatt van, vagy cska te felejtettél el szorzást tenni ?

2012. nov. 14. 21:34
 3/5 A kérdező kommentje:

a^2=[gyök(2)a]^2+[gyök(3)a]^2-2*[gyök(3)a]^2*[gyök(2)a]^2*co


ebben, ott a [gyök(2)a] például, ott az A gyök alatt van vagy az már nincs ?

2012. nov. 14. 21:35
 4/5 anonim ***** válasza:

Nem is kell cosinustétel.

A testátló hossza a*gyök(3), a lapátló hossza a*gyök(2).

A testátlóval, az egyik lapátlóval és egy oldaléllel körbejárhatunk egy háromszöget. Ennek oldalai így a*gyök(3), a*gyök(2) ill. a.

Ha a négyzeteiket nézed, a két utóbbi összege épp a testátló négyzetével egyezik tehát derékszögű a háromszög.


Derékszögű háromszögben sima sinus vagy cosinus is alkalmazható:

sin(alfa)=1/gyök(3), amiből: alfa=35,26°.

Ez a testátló szöge az egyik lapátlóval.


Ennek pótszöge: 90°-35,26°=54,74°.

Ez pedig a testátló szöge az oldaléllel.

2012. nov. 14. 21:37
 5/5 A kérdező kommentje:

Azért köszi a gyors válaszokat!!! mivel, gőzöm nincs ,hogy itt mit kell csinálni, ezért remélem ,hogy jók :D

Még1X köszi !

2012. nov. 14. 21:47