A megoldás: (2,87 : 3).
Ez hogyan jön ki? Egyszerűen nem tudom megoldani.
Köszönöm szépen!
2012. nov. 13. 15:54
1/1 anonim válasza:
Legyen
Kh - a hatszög kerülete
Kn - a nyolcszög kerülete
a - a hatszög oldala
b - a nyolcszög oldala
q = Th/Tn = ?
A két idom területe (levezetés nélkül)
A hatszögé
Th = 6*(a²√3)/4
Th = a²*(3√3/2)
A nyolcszögé
Tn = b²*2(√2 + 1)
A két terület aránya
q = (a²/b²)*(3/4)*(√3/(√2 + 1))
az utolsó tag nevezőjét gyöktelenítve
q = (a²/b²)*(3/4)*(√3/(√2 - 1))
A két kerület arányából
Kh = Kn
6a = 8b
ebből
a/b = 4/3
Behelyettesítve a 'q' képletébe
q = (4/3)²*(3/4)* (√3/(√2 - 1))
Egyszerűsítés után
q = [4√3(√2 - 1)]/3
vagy kicsit átalakítva a pontos érték
q = 4(√6 - √3)/3
============
Számszerűen (közelítőleg)
q ≈ 0,956585
==========
DeeDee
***********