Egy szabályos hatszög és egy szabályos nyolcszög kerületei egyenlők. Mekkora területük aránya?


A megoldás: (2,87 : 3).

Ez hogyan jön ki? Egyszerűen nem tudom megoldani.


Köszönöm szépen!


2012. nov. 13. 15:54
 1/1 anonim ***** válasza:
100%

Legyen

Kh - a hatszög kerülete

Kn - a nyolcszög kerülete

a - a hatszög oldala

b - a nyolcszög oldala

q = Th/Tn = ?


A két idom területe (levezetés nélkül)

A hatszögé

Th = 6*(a²√3)/4

Th = a²*(3√3/2)


A nyolcszögé

Tn = b²*2(√2 + 1)


A két terület aránya

q = (a²/b²)*(3/4)*(√3/(√2 + 1))

az utolsó tag nevezőjét gyöktelenítve

q = (a²/b²)*(3/4)*(√3/(√2 - 1))


A két kerület arányából

Kh = Kn

6a = 8b

ebből

a/b = 4/3

Behelyettesítve a 'q' képletébe

q = (4/3)²*(3/4)* (√3/(√2 - 1))

Egyszerűsítés után

q = [4√3(√2 - 1)]/3

vagy kicsit átalakítva a pontos érték

q = 4(√6 - √3)/3

============


Számszerűen (közelítőleg)

q ≈ 0,956585

==========


DeeDee

***********

2012. nov. 13. 18:24