Dongolozsolt kérdése:

Hogyan oldanad meg reszletesen? Hatarozd meg az x es y valos szamokat: 2x^2+5y^2-4xy+8x+4y+20=0


2012. nov. 11. 09:28
 1/1 anonim ***** válasza:

1)

2x²+5y²−4xy+8x+4y+20=0

5y² + (4−4x)y + (2x²+8x+20) = 0

Ennek az y-ra vonatkozó gyökeit ki lehet fejezni a megoldóképlettel. Nézzük először a diszkriminánst:


D = (4−4x)² − 4·5·(2x²+8x+20)

D = 16 − 32x + 16x² − 40x² − 160x − 400

D = −24x²−192x−384

D = −24(x²+8x+16)

D = −24(x+4)²


Ez pedig negatív, kivéve, ha a négyzetes tényező nulla. Tehát x=−4 kell legyen. (Ugye érted, miért?)


Most behelyettesítve a mínusz négyet kapunk egy sima másodfokú egyenletet y-ra, azt már nem csinálom meg, menni fog.



http://www.gyakorikerdesek.hu/kozoktatas-tanfolyamok__hazife..

2012. nov. 11. 09:49