2012. nov. 10. 12:51
1/1 bongolo válasza:
1)
2x²+5y²−4xy+8x+4y+20=0
5y² + (4−4x)y + (2x²+8x+20) = 0
Ennek az y-ra vonatkozó gyökeit ki lehet fejezni a megoldóképlettel. Nézzük először a diszkriminánst:
D = (4−4x)² − 4·5·(2x²+8x+20)
D = 16 − 32x + 16x² − 40x² − 160x − 400
D = −24x²−192x−384
D = −24(x²+8x+16)
D = −24(x+4)²
Ez pedig negatív, kivéve, ha a négyzetes tényező nulla. Tehát x=−4 kell legyen. (Ugye érted, miért?)
Most behelyettesítve a mínusz négyet kapunk egy sima másodfokú egyenletet y-ra, azt már nem csinálom meg, menni fog.
2)
K = a²−b²−6a+9
Itt a²−6a úgy kezdődik, mint (a−3) négyzete kifejtve:
(a−3)² = a²−6a+9, ezért
K = (a−3)² − b²
K = (a−3−b)(a−3+b)
Ha valami nem tiszta, kérdezz rá.