ezt a feladatot megtudtam csinálni, csak hátha valaki egyszerűbb alkalmazást tud erre a feladatra! Köszi szépen2012. nov. 8. 13:34
1/2 bongolo válasza:
Legyen n a húzott lapok (vagyis a kísérletek) száma. A piros lap valószínűsége minden húzáskor p=1/4, tehát ez egy B(n, 1/4) binomiális eloszlás.
A nagy számok Bernoulli-féle törvénye erre ilyen valószínűséget mond:
P(|X/n − p| ≥ c) ≤ p(1−p)/(nc²)
Vagyis hogy annak a valószínűsége, hogy a relatív gyakoriság eltérése p-től c-nél nagyobb lenne, az kisebb, mint a jobb oldali érték.
Ez ugyanaz, mint hogy:
P(|X/n − p| < c) ≥ 1 − p(1−p)/(nc²)
Most ezt az utóbbit érdemes használni. A hibahatár c=0,05, a valószínűség pedig 0,9.
1 − p(1−p)/(n·0,05²) = 0,9
p(1−p)/(n·0,05²) = 0,1
n = (1/4·3/4)/(0,1·0,05²)
n = 750
2/2 A kérdező kommentje:
Hát így már értem, nekem is kijött az eredmény, de legalább már értem az egész menetet, köszii! :)
2012. nov. 10. 08:50