1.)x^2-6x+10
2.)x^2+16+4
3.)x^2+5x+1
4.)-x^2-10x+2
2012. nov. 7. 17:59
1/3 BKRS válasza:
x² - 6x + 10 = (x-3)² + 1, nincs valós gyök
x²+16x+4 = (x+8)² - 60 = (x+8+√60)(x+8-√60)
x²+5x+1= (x+2,5)² - 5,25 = (x+2,5 + √5,25)(x+2,5 - √5,25)
-x²-10x+2 = -(x+5)² +27 = (√27 + x + 5)(√27 - x - 5)
2/3 BKRS válasza:
(x+a)² = x² + 2ax + a²
Szóval ha ezt látod, hogy:
x² + 16x + 4,
akkor az a 16x lesz a 2ax
vagyis a = 8
(x+8)² = x² + 16x + 64
Ezért aztán
x² + 16x + 4 = (x+8)² - 60
ami úgy is írható, hogy:
(x+8)² - √60²
Es akkor ez két négyzetszám különbsége,
és ennek megfelelően szorzattá írható.
3/3 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen! :)
De ez nekem továbbra is kínai...:/
2012. nov. 7. 18:36