Legyen ξ Poisson-eloszlású valószínűségi változó, a várható értéke pedig legyen 3. Ekkor P ( ξ≤2 ) =?

8. Egy üzemben gyártott termékek hossza normális eloszlású valószínűségi változó 100 cm várható értékkel és 0,8 cm szórással. Az elkészült termékek átlagosan hány százaléka lesz 102 cm-nél hosszabb?
2012. nov. 7. 11:51
 1/3 bongolo ***** válasza:

P(ξ≤2) = P(ξ=0) + P(ξ=1) + P(ξ=2)


Tudjuk, hogy P(ξ=k) = λ^k/k! · e^(−λ)

és most λ=3, mert a várható érték megegyezik a Poisson eloszlás paraméterével (λ-val).

Szóval ez lesz:

P(ξ≤2) = Σ 3^k/(6e³)

a szumma k=0-tól 2-ig megy

2012. nov. 7. 13:38
 2/3 bongolo ***** válasza:

8)

m = 100

σ = 0,8

Hogy ne kelljen annyit számolni, kitalálták már régén (amikor még nem voltak szamítógépek), hogy csinálnak egyetlen "standard" táblázatot, ami mindenre jó lesz.

Ehhez az eloszlást át kell konvertálni standard normális eloszlássá, aminek 0 a várható értéke és 1 a szórása:

Z = (X−m)/σ

most:

Z = (X-100)/0,8

Az X=102-höz tehát ez a standardizált érték tartozik:

Z(102) = 2/0,8 = 2,5

és az ehhez az értékhez tartozó standard eloszlásfüggvény értéket meg kell nézni a táblázatban. Pl. itt:

[link]

Φ(2,5) = 0,9938

ami azt jelenti, hogy P(Z<2,5) = 0,9938

tehát 99,38% lesz maximum 102 cm.

Nekünk az kell, hogy hány százaléka legalább 102 cm, ami 1−Φ, szóval 0,62%.

2012. nov. 7. 14:06
 3/3 A kérdező kommentje:
óriás segítség voltál, az az igazság hogy levelezős vagyok,úgy mond távoktatásos formában tanulok, konzultációm egyetlen egy tárgyból sincsen, mindenből magamtól próbálgatom megcsinálni a feladatokat, így egyedül kicsit nehéz ezeket elsajátítani, csak kapirgálgatok a ,,szemétdombon" nagy segítségemre voltál, köszi szépen mégegyszer, a többit sikerült megcsinálnom :)
2012. nov. 7. 14:28