Számtani sorozatnál, milyen módokon számolhatjuk ki a differenciát?

Nincs konkrét feladat, csak egyszerűen nem értem. A válaszokat köszi!
2012. nov. 6. 16:31
 1/2 anonim ***** válasza:

a sorozat n. tagjának a képlete:


an=a1+(N-1)*d


d a differencia, ha azt nem tudod, akkor az ismert a1, an, n-1 tagokból ki tudod számolni.


Ha a1 nincs meg, de megvan 2 eleme a sorozatnak, akkor fel lehet írni, hogy:

an=a1+(N-1)*d

am=a1+(m-1)*d


Ez 2 egyenlet, és 2 ismeretlen van benne a1 és d, megoldod az egyenletrendszert és kijön d.



Olyan is lehet, hogy az első n tag összege van megadva, akkor

Sn=(a1+an)*n/2 képlete kell használni.


Ez a két képlet van összesen a számtani sorozathoz: n. tag és első n tag összege.

Felírod az egyenleteket, megnézed, hogy mit nem tudsz belőlük és utána megoldod az egyenletrendszert.


Annyi egyenletnek kell lennie, ahány ismeretlened van.

2012. nov. 6. 16:47
 2/2 anonim ***** válasza:

Konkrétan nagyon nincs rá képlet, ami meg van adva, az alapján ki kell okoskodni valamit.


Alapvetően két képletben szerepel a d:


a(n) = a(1) + (n-1)*d

Ebből vagy a definicióból könnyen belátható, hogy

a(n) - a(k) = (n-k)*d


Illetve

S(n) = [2a(1) + (n-1)*d]/2


a(i) az a i-edik tagja a sorozatnak, S(i) pedig a tagok összege az i-ig.


De alapvetően ezen képletek mind viszonylag egyértelműen következnek a definicióbal, max az összegképlet nem annyira.

2012. nov. 6. 16:49