Nehéz matek szamítas? Valaki jó matekos?


Hozd a legegyszerűbb alakra a következő kifejezést!


( a+b+ a^2 + 2ab + b^2 / a-b ) : a^2 + 2ab+ b^2 / a^2 - b^2


A zárójeles részben, ami elől van "a" és "b" azok alatt még nincs ott az "a-b"


Köszönöm, aki segít :D


2012. nov. 6. 07:36
 1/2 anonim ***** válasza:

Nem nehéz ez, szimplán azonosságok.

Törtet törtel úgy osztunk, hogy szorzunk a reciprokkal. Tehát:


a+b+(a^2+2ab+b^2/a-b)*(a^2-b^2)/a^2+2ab+b^2

már látszik is, hogy kiesik, de azért: a^2+2ab+b^2=(a+b)^2

a+b+[(a+b)^2/a-b]*(a^2-b^2)/(a+b)^2

Ezek kiesnek, marad:

a+b/a-b*(a^2-b^2)

Az a^2-b^2=(a-b)(a+b)

a+b/a-b*(a-b)*(a+b)

a-b-k kiesnek:

a+b*a+b=(a+b)^2

És ez a legegyszerűbb alakja.

2012. nov. 6. 10:19
 2/2 A kérdező kommentje:
Köszi :D
2012. nov. 11. 10:48