Hozd a legegyszerűbb alakra a következő kifejezést!
( a+b+ a^2 + 2ab + b^2 / a-b ) : a^2 + 2ab+ b^2 / a^2 - b^2
A zárójeles részben, ami elől van "a" és "b" azok alatt még nincs ott az "a-b"
Köszönöm, aki segít :D
2012. nov. 6. 07:36
1/2 anonim válasza:
Nem nehéz ez, szimplán azonosságok.
Törtet törtel úgy osztunk, hogy szorzunk a reciprokkal. Tehát:
a+b+(a^2+2ab+b^2/a-b)*(a^2-b^2)/a^2+2ab+b^2
már látszik is, hogy kiesik, de azért: a^2+2ab+b^2=(a+b)^2
a+b+[(a+b)^2/a-b]*(a^2-b^2)/(a+b)^2
Ezek kiesnek, marad:
a+b/a-b*(a^2-b^2)
Az a^2-b^2=(a-b)(a+b)
a+b/a-b*(a-b)*(a+b)
a-b-k kiesnek:
a+b*a+b=(a+b)^2
És ez a legegyszerűbb alakja.
2/2 A kérdező kommentje:
Köszi :D
2012. nov. 11. 10:48