Egy mértani sorozat második tagja 12. Ha a sorozat első tagjához 4-et, a másodikhoz 3-mat, a harmadikhoz pedig 1-et adunk, egy számtani sorozat egymást követő elemeit kapjuk. Mennyi a mértani sorozat hányadosa?
2012. nov. 5. 17:57
 1/1 anonim ***** válasza:

Induljunk a számtani sorozat felől.

Ennek második tagja 12+3=15.

Ekkor a három elem: 15-d; 15; 15+d


A mértani sorozat elemei (a szöveg alapján):

15-d-4; 12; 15+d-1

azaz

11-d; 12; 14+d


Ez attól mértani sorozat, hogy az egymást követő elemek hányadosa ugyanaz:

(11-d)/12=12/(14+d)

innen

(11-d)(14+d)=144

...

Ezt a másodfokú egyenletet megoldva: d=2 vagy d=-5


eszerint a szt sorozat elemei:


13; 15; 17 vagy 20; 15; 10


a megfelelő mértani sorozatok emiatt:


9; 12; 16 vagy 16; 12; 9


a hányados értékei


4/3 vagy 3/4

2012. nov. 5. 20:47