Egy mértani sorozat második tagja 12. Ha a sorozat első tagjához 4-et, a másodikhoz 3-mat, a harmadikhoz pedig 1-et adunk, egy számtani sorozat egymást követő elemeit kapjuk. Mennyi a mértani sorozat hányadosa?2012. nov. 5. 17:57
1/1 anonim válasza:
Induljunk a számtani sorozat felől.
Ennek második tagja 12+3=15.
Ekkor a három elem: 15-d; 15; 15+d
A mértani sorozat elemei (a szöveg alapján):
15-d-4; 12; 15+d-1
azaz
11-d; 12; 14+d
Ez attól mértani sorozat, hogy az egymást követő elemek hányadosa ugyanaz:
(11-d)/12=12/(14+d)
innen
(11-d)(14+d)=144
...
Ezt a másodfokú egyenletet megoldva: d=2 vagy d=-5
eszerint a szt sorozat elemei:
13; 15; 17 vagy 20; 15; 10
a megfelelő mértani sorozatok emiatt:
9; 12; 16 vagy 16; 12; 9
a hányados értékei
4/3 vagy 3/4