11. évfolyam fizika harmonikus rezgőmozgás. Tudnátok segíteni?

Egy csúzli gumiszárait 60 N erővel 20 cm-rel nyújtották meg. Milyen magasra lehet vele függőlegesen fellőni egy 50 g tömegű kavicsot?

2012. nov. 1. 11:08
 1/2 Tom Benko ***** válasza:
Energiamegmaradás elég.
2012. nov. 2. 09:02
 2/2 anonim ***** válasza:

A csúzli alsó pontja legyen a helyzeti energia nullpontja.

Ekkor kezdetben van 1/2D(0,2)^2 rugóenergia, a tetőpontban pedig mg(h+0,2) helyzeti energia.

(h jelöli a csúzli tetejétől mért magasságot.)

Ez a két mennyiség egyenlő, hiszen nincs súrlódás.

A D értékét ki kell számolni: D=60/0,2=300 N/m.


Ezekkel (és g=10 értékkel):


1/2*300*(0,2)^2=0,05*10(h+0,2)


Ebből pedig: h=11,8m

(a kinyújtott csúzli alsó pontjához képest 12m)

2012. nov. 2. 12:14