Egy csúzli gumiszárait 60 N erővel 20 cm-rel nyújtották meg. Milyen magasra lehet vele függőlegesen fellőni egy 50 g tömegű kavicsot?2012. nov. 1. 11:08
2/2 anonim válasza:
A csúzli alsó pontja legyen a helyzeti energia nullpontja.
Ekkor kezdetben van 1/2D(0,2)^2 rugóenergia, a tetőpontban pedig mg(h+0,2) helyzeti energia.
(h jelöli a csúzli tetejétől mért magasságot.)
Ez a két mennyiség egyenlő, hiszen nincs súrlódás.
A D értékét ki kell számolni: D=60/0,2=300 N/m.
Ezekkel (és g=10 értékkel):
1/2*300*(0,2)^2=0,05*10(h+0,2)
Ebből pedig: h=11,8m
(a kinyújtott csúzli alsó pontjához képest 12m)