VALAKI SEGÍTSEK! FONTOS! Egy 2500 Ft-os rádió árát kétszer, ugyanannyi százalékkal leszállították. Hány százalékos volt az árleszállítás, ha a rádió új ára 2025 Ft?

Másodfokú egyenlettel kellene megoldani. Előre köszönöm aki segít !

2012. nov. 4. 16:06
 1/1 anonim ***** válasza:

Ha ugyanannyi százalékos volt a csökkenés, akkor a csökkenés aránya is ugyanannyi volt, vagyis ugyanannyiszorosára csökkent az ár.

Legyen q az a szorzó, ahányszorosára változott az ár.

Ekkor 2500*q^2=2025.

Ebből: q^2=0,81, amiből q=0,9.

Azaz 90%-ra csökkent az ár, vagyis 10%-os volt a csökkenés mértéke.


Direkt %-kal számolni is lehet, csak ez kicsit bonyolultabb, jelölésben biztosan:

Jelöljük a százalékos csökkenés mértékét p-vel.

Ekkor 2500*(1-p/100)^2=2025

Innen ugyanúgy lehet, mint előbb, és nem érdemes felbontani a zárójelet. Így nem is kell igazi másodfokú egyenlet:

(1-p/100)^2=0,81

1-p/100=0,9

...

stb.

2012. nov. 5. 00:49