Másodfokú egyenlettel kellene megoldani. Előre köszönöm aki segít !2012. nov. 4. 16:06
1/1 anonim válasza:
Ha ugyanannyi százalékos volt a csökkenés, akkor a csökkenés aránya is ugyanannyi volt, vagyis ugyanannyiszorosára csökkent az ár.
Legyen q az a szorzó, ahányszorosára változott az ár.
Ekkor 2500*q^2=2025.
Ebből: q^2=0,81, amiből q=0,9.
Azaz 90%-ra csökkent az ár, vagyis 10%-os volt a csökkenés mértéke.
Direkt %-kal számolni is lehet, csak ez kicsit bonyolultabb, jelölésben biztosan:
Jelöljük a százalékos csökkenés mértékét p-vel.
Ekkor 2500*(1-p/100)^2=2025
Innen ugyanúgy lehet, mint előbb, és nem érdemes felbontani a zárójelet. Így nem is kell igazi másodfokú egyenlet:
(1-p/100)^2=0,81
1-p/100=0,9
...
stb.