A boltban 3200 Ft-ért olyan kötelet vásároltunk, amelynek az ára méterenként 200 Ft. Néhány nap múlva a kötél árát 20%-kal csökkentették. Hány méterrel hosszabb kötelet tudtunk volna vásárolni 3200 Ft-ért az árleszállítás után, mint előtte?

2011. ápr. 24. 11:36
 1/8 anonim ***** válasza:
Szabad a gazda.
2011. ápr. 24. 13:14
 2/8 anonim ***** válasza:
3200 forintért 16 métert kapsz ha 200 ft egy méter, 20 métert ha 160 (200*0,8) ft egy méter. tehát a válasz: 4
2011. ápr. 24. 15:00
 3/8 anonim ***** válasza:

1m=200ft. 3200ftba kerül egy kötél, tehát 3200:200=16, azaz 16 méter hosszú a kötél.


ha valaminek az árát 20%-kal lecsökkented, akkor az azt jelenti, hogy a 100%-ból 20%ot levonnak. azaz 80% megmarad.

ezt úgy tudod felírni, hogy 3200*0,8=2560ft lett a 20%kal lecsökkentett áru.


a 100% az 1, ebből 20%, az 0,8, HA CSÖKKENTENEK.

HA AZT MONDANÁ A FELADAT, HOGY 20%KAL NÖVELTÉK AZ ÁRAT, AKKOR PEDIG 1,20 LENNE.(tehát 3200*1,20 lenne)

érted?:)


szóval az 1.kérdésre a válasz: 2560ft


a 2.kérdésre pedig:

tudod, hogy a 3200ft-os kötél 16méter hosszú.

de tudod, hogy a 3200ft-ot 20%kal csökkentették, akkor a 16métert is csökkenteni kell, azaz 16*0,80=12,8m kötelünk van jelenleg.


A kérdés az, hogy MENNYIVEl tudtunk volna hosszabb kötelet vásárolni, ha nem csökkentik az árakat?

16-12,8=3,2


Válasz: 3,2 méterrel

2011. ápr. 24. 15:11
 4/8 anonim ***** válasza:
a 2.válaszolónak üzenem, hogy ezt jól összecsaptad,és nem gondoltad át!!:D és nem is érthető a levezetés... de sebaj!
2011. ápr. 24. 15:13
 5/8 anonim ***** válasza:
3. vagyok. nincsen csak 1 kérdés, de lényegtelen. akkor a válasz: 3,2m:D
2011. ápr. 24. 15:16
 6/8 anonim ***** válasza:

kedves 3. válaszoló!


"ha valaminek az árát 20%-kal lecsökkented, akkor az azt jelenti, hogy a 100%-ból 20%ot levonnak. azaz 80% megmarad.

ezt úgy tudod felírni, hogy 3200*0,8=2560ft lett a 20%kal lecsökkentett áru. "


könyörgöm, nem az elköltött pénz lett a kevesebb, hanem a kötél ára méterre kifejezve...


/2./

2011. ápr. 24. 15:24
 7/8 anonim ***** válasza:

Legyen

A = 3200 Ft - a kötélre költhető összeg

a = 200 Ft/m - a kötél egységára

p = 20% - az egységár csökkentésének mértéke

k = ? - a két egységáron vásárolt kötélhosszak különbsége


Az induló egységáron vásárolható kötélhossz

L = A/a

A megváltozott egységár

a' = a(1 - p/100)

Az ezen egységáron vásárolható kötélhossz

L' = A/[a(1 - p/100)]


A két hossz különbsége

k = L' - L = A/[a(1 - p/100)] - A/a = (A/a)[1 - 1/(1 - p/100)]

A második tagot összevonva marad

k = (A/a)*[p/(100 - p)]

=======================

Ha behelyettesítesz

k = (3200/200)*[20/(100 - 20)] = 16*(1/4)

k = 4

=====


Az általános képlettel tetszőleges árleszállítás esetére meg lehet oldani a feladatot, de ha nem kedveled az általános megoldásokat, lehet azonnal a feladatban megadott számokkal is dolgozni, ami csak erre a feladatra érvényes megoldást ad.


Az induló egységáron vásárolható kötélhossz

L = 3200/200 = 16

A megváltozott egységár

a' = 200*0,8 = 160

Az ezen egységáron vásárolható kötélhossz

L' = 3200/160 = 20

A két hossz különbsége

k = L' - L = 20 - 16

k = 4

=====


Lehet választani. :-)

2011. ápr. 24. 19:42
 8/8 anonim ***** válasza:

3. vagyok. igaz, nem figyeltem rendesen.

tehát akkor:


3200ft a kötelünk.

Tudjuk, hogy 1m=200ft-ba kerül. így ki tudjuk számolni, hogy 3200:200, azaz 16méter hosszú a 3200ft-os kötél.

a kötél árát lecsökkentik 20%-kal, azaz 200*0,8=160ft lesz 1méter

az a kérdés, hogy így hány méterrel hosszabb kötelet tudnánk megvenni? 20-16(eredeti ár szerint)=4


válasz: 4méterrel

2011. ápr. 25. 15:30