Mekkora annak a kockának a térfogata amelynek a csúcsa a hozzá képest kitérő testátlótól 16,33 cm távolságra van?


2012. nov. 2. 17:58
 1/4 anonim ***** válasza:
A csúcsnak a hozzá képest kitérő testátlótól vett távolsága a csúcsból a testátlóra bocsátott merőleges szakasz hossza. Ez éppen a csúcsból kiinduló testátló fele, mert a kocka középpontjában metszi a másik testátlót. Tehát a kocka testátlójának hossza 2*16,33 cm = 32,66 cm. Tudjuk, hogy a kocka testátlójának hossza az oldalhossz négyzetgyök(3)-szorosa. Így a kocka egy oldala 32,66/gyök(3) cm = 18,86 cm. Így a térfogat (18,86 cm)^3 = 6708,5 cm^3.
2012. nov. 2. 19:03
 2/4 anonim ***** válasza:

Tudjuk, hogy a kocka minden oldala egyenlő.


Tehát rajzolunk egy kockát. Meghúzzuk a testátlót.


Ha szemből nézzük a kockát, akkor látunk két derékszögű háromszöget.


Az átló közepétől behúzzuk a magasságvonalat, ez lesz a távolság.


m=16,33 cm


Most kapunk az egyik derékszögű háromszögbe két 45 fokos egyenlőszárú háromszöget, aminek az egyik oldala a 16,33. (a magasság)


Viszont ezt így nem lehet kiszámolni, de tudjuk, hogy mivel teljesen szabály a kocka, és egyenlőszárúak, ezért a két szembenlévő oldal is egyenlő, ami azt jelenti, hogy ezek is 16,33 cm-esek. Viszont ez csak az egyik felére igaz, mivel csak azzal egyenlő, ezért meg kell szorozni 2-vel.


Vagyis cos90=B/2*16,33 (B a szögmelleti befogó, a C az átfogú, ami a 16,33)


Cos90=B/32,66

0=B/32,66

32,66=B

B=32,66


Tehát az egyik oldal 32,66 és az oldalhossz a négyzetgyök hátomszorosa, ezért 32,66/négyzetgyök három, ami 18,8562, és tudjuk, hogy a kocka minden oldala egyenlő, ezért a térfogat a*a*a, ami azt jeletni, hogy a kapott oldalhosszt összeszorzod egymással háromszor. 18,8562*18,8562*18,8562=6704,4402 cm.


Min. 4 tizedesjegyig menj el, mert az a biztos.


Hát lehet, hogy egy kicsit bonyolult, de így szerintem érthetőbb.

2012. nov. 2. 19:30
 3/4 anonim ***** válasza:
Most látom, hogy megelőztek. De én próbáltam egy kicsit magyarázóbban levezetni. :)
2012. nov. 2. 19:34
 4/4 anonim ***** válasza:

VIGYÁZAT!!!

A kocka egy síkra eső testátlói NEM merőlegesek egymásra, csak felezik egymást.


A megoldás:

Kössük össze a csúcsot a testátló végpontjaival. Így egy derékszögű háromszöget kapunk, amelynek átfogója a testátló, az egyik befogója pedig az egyik lapátló, a másik meg az egyik oldalél. Ezeknek a hosszaiknak az aránya egymáshoz képest sorrendben: gyök(3):gyök(2):1.

Az illető távolság ebben a derékszögű háromszögben az átfogóhoz tartozó magasság. Mivel a derékszögű háromszög területének kétszeresét felírhatjuk úgy is, mint az átfogó

és a hozzá tartozó magasság szorzata, illetve úgy is, mint a befogók szorzata, ezért:

gyök(3)*a*m = gyök(2)*a*a ('a' az oldalél.)

'm' adott, 16.33 cm, a többi már rendezéssel kiszámolható.

2012. nov. 2. 20:41