egynes pályán 36km/h-val haladó vasúti kocsi oldalait, a pályára merőleges irányban kilőtt lövedék üti át. A kimeneti nyílás 5cm-rel van eltolódva a menetiránnyal ellentétesen, a bemeneti nyíláshoz képest.

Mekkora a lövedék sebessége, h 2.5 m a kocsi falainak távolsága?


a megoldás 500m/s, de sehogy se tudok rájönni h miért



2012. okt. 28. 19:58
 1/3 anonim ***** válasza:

36 km/h = 10m/s

5 cm=0.05m


A golyó, amíg az egyik faltól elér a másikig, 5cm-t, vagyis 0.05m-t tesz meg a vonat. Ebből kiszámítható az idő, vagyis t=s/v=0.05/10=0.005másodperc

Tehát ennyi idő alatt teszi meg a vonat ezt a távolságot, illetve a golyó is ugyanennyi idő alatt ér az egyi kfaltól a másikig! És ez a kulcsa a dolognak. Innen megint az v=s/t képletet kell használni: v=2.5/0.005=500m/s


Érthető? :-)

2012. okt. 28. 20:03
 2/3 A kérdező kommentje:
köszönöm a gyors és érthető választ :)
2012. okt. 28. 20:17
 3/3 anonim ***** válasza:
9.osztály?:-)tavaly mi is ezt vettük.
2012. nov. 7. 01:50