ÉN nem tudtam így megcsinálni, ti?


Egy ember elküldi a fiát 100 euróval 100 üveg alkoholért.

A sör:0,5 euró

A bor:2 euró

A vodka: 10 euró

Mindegyikből vesz legalább 1 üveggel. Hogyan teheti ezt meg?

Nekem csak 104 euróval sikerült.... lehetséges 100-al?



2012. okt. 26. 14:32
 1/4 anonim ***** válasza:

72 sör

27 vor

1 vodka


VAGY


88 sör

8 bor

4 vodka

2012. okt. 26. 15:13
 2/4 bongolo ***** válasza:

100 euróért vehet 10 vodkát.

Aztán bármelyik vodka helyett vehet 5 bort

Aztán bármelyik bor helyett vehet 4 sört.


Mondjuk ha 3 vodkát áldozol be, akkor lesz 7 vodka és 3·5=15 bor. Abból mondjuk 2 bort beáldozol, máris lesz 7 vodka, 13 bor és 2·4=8 sör.


Sokféle megoldása van, de ezzel a módszerrel kijön mind.

2012. okt. 26. 16:00
 3/4 anonim ***** válasza:
jól mondja a 2. válaszoló, csak véletlenül figyelmen kívül hagyta azt is, hogy 100 üvegnek kell lennie (:
2012. okt. 26. 16:07
 4/4 bongolo ***** válasza:

Tényleg, hülye vagyok, bocs :)


Szóval akkor a folytatás: az üvegek száma, ha beáldozunk x darab vodkás és y darab borosüveget:


10-x vodkás

5x-y boros

4y sörös


10-x + 5x−y + 4y = 100

10 + 4x + 3y = 100

y = 30 − 4x/3


x-nek 3 többszörösének kell lennie, hogy y egész legyen. És x maximum 9 lehet, hogy 10-x pozitív legyen.


Vagyis az összes megoldás ez:


x: (y=30−4x/3) 10-x vodka, 5x-y bor, 4y sör

x=3: (y=26)          7 vodka, negatív lenne a borok száma, nem jó

x=6: (y=22)          4 vodka, 8 bor, 88 sör

x=9: (y=18)          1 vodka, 27 bor, 72 sör


Ugyanaz a kettő jött ki, mint elsőnek :)

2012. okt. 26. 18:54