Hogy kezdjek hozzá az alábbi feladathoz? (fizika; dinamika)

Asztalon nyugvó 5900 g tömegű testhez vízszintes kötéllel egy csigán keresztül 5.8 kg tömegű, talaj felett lógó testet kapcsolunk. Mekkora a kötélben ébredő erő? (A kötél nyújthatatlan.)
2012. okt. 25. 18:26
 1/1 bongolo ***** válasza:

Feltételezem, hogy nincs súrlódás. Vagy van, csak nem írtad?


A lelógó test (m1=5,8 kg) gyorsulni fog lefelé a gyorsulással. Persze a nyugvó test (m2=5,9 kg) is ugyanúgy gyorsul.

m1-re hat az m1·g súly lefelé, valamint az F kötélerő felfelé. A kettő különbsége gyorsítja:

m1·a = m1·g − F

A másik testet az F erő gyorsítja:

m2·a = F


Ezt az egyenletrendszert kell megoldani. A megoldás:


m1·a = m1·g − m2·a

a = g·m1/(m1+m2)

F = g·m1·m2/(m1+m2)


Ez nagyjából a fele az m1·g súlynak. (Ha pont egyforma lenne a két tömeg, akkor pont a fele lenne)

2012. okt. 26. 00:23