Asztalon nyugvó 5900 g tömegű testhez vízszintes kötéllel egy csigán keresztül 5.8 kg tömegű, talaj felett lógó testet kapcsolunk. Mekkora a kötélben ébredő erő? (A kötél nyújthatatlan.)2012. okt. 25. 18:26
1/1 bongolo válasza:
Feltételezem, hogy nincs súrlódás. Vagy van, csak nem írtad?
A lelógó test (m1=5,8 kg) gyorsulni fog lefelé a gyorsulással. Persze a nyugvó test (m2=5,9 kg) is ugyanúgy gyorsul.
m1-re hat az m1·g súly lefelé, valamint az F kötélerő felfelé. A kettő különbsége gyorsítja:
m1·a = m1·g − F
A másik testet az F erő gyorsítja:
m2·a = F
Ezt az egyenletrendszert kell megoldani. A megoldás:
m1·a = m1·g − m2·a
a = g·m1/(m1+m2)
F = g·m1·m2/(m1+m2)
Ez nagyjából a fele az m1·g súlynak. (Ha pont egyforma lenne a két tömeg, akkor pont a fele lenne)