Fizika házi (dinamika)! Valaki?


A folyosón lévő hosszú futószőnyeg súlya 80 N . Egyik végénél fogva , valaki megrántja 60N erővel . A szőnyeg és a folyosó közötti súrlódási együttható 0.5 . Mekkora gyorsulással rándul meg a szőnyeg ?

Köszi !



2012. máj. 3. 15:42
 1/1 bongolo ***** válasza:

A nyomóerő Fn=80N

A súrlódás maximális értéke:

Fs = Fn·µ = 80N·0,5 = 40N

Ennél nagyobb erővel húzzák a szönyeget, tehát tényleg el fog mozdulni. Az eredő erő F = 60N-40N = 20N


A gyorsulásról ezt tudjuk:

F = m·a

most m=8 kg (ha 10 m/s²-es g-vel számolunk), hisz 80N=m·g


Vagyis:

F = 20N = m·a = 8kg·a

a = 2,5 m/s²

2012. máj. 3. 16:36