A folyosón lévő hosszú futószőnyeg súlya 80 N . Egyik végénél fogva , valaki megrántja 60N erővel . A szőnyeg és a folyosó közötti súrlódási együttható 0.5 . Mekkora gyorsulással rándul meg a szőnyeg ?
Köszi !
2012. máj. 3. 15:42
1/1 bongolo válasza:
A nyomóerő Fn=80N
A súrlódás maximális értéke:
Fs = Fn·µ = 80N·0,5 = 40N
Ennél nagyobb erővel húzzák a szönyeget, tehát tényleg el fog mozdulni. Az eredő erő F = 60N-40N = 20N
A gyorsulásról ezt tudjuk:
F = m·a
most m=8 kg (ha 10 m/s²-es g-vel számolunk), hisz 80N=m·g
Vagyis:
F = 20N = m·a = 8kg·a
a = 2,5 m/s²