Fizika, dinamika feladatokat nem értem! Hogyan kell őket megcsinálni?


1. Egy 3 kg tömegű fém kockát először 1 N, majd 2 N erővel húzunk. De a kocka nem mozdul. Mekkora a tapadási súrlódási erő a két esetben? Súrlódási együttható 0,2.

2. 180 kg tömegű szekrényt egyenletesen tolunk. Súrlódási együttható 0,4. Mekkora a súrlódási erő? Mekkora erővel toljuk a szekrényt?

3. Űrhajó 4gvel gyorsul függőlegesen felfelé. mekkora erő terheli a 100 kg tömegű pilóta ülését? g=10 m/s2

4. 30 fokos lejtőn egy 10 kg tömegű ládát húzunk felfelé egyenletesen a lejtő sykjával párhuzamos erővel. Mekkora ez az erő, ha 0,1 a láda és a lejtő közötti súrlódási együttható?


Ezek a feladatok a témazárómban voltak, de a tanár megengedi, hogy egy dolgozatot egy félévben egyszer kijavítsunk, és nekem ez nagyon rosszul sikerült, nem értettem ezeket a feladatokat. Ha valaki legalább az egyikben segít, nagyon megköszönöm!!


2012. jan. 9. 18:25
 1/4 anonim ***** válasza:
0%
Ezeken mit nem értesz? Tök alap feladatok, 70-es IQ-val meg lehet csinálni...
2012. jan. 10. 00:19
 2/4 bongolo ***** válasza:
100%

1) Ha a kocka nem mozdul, akkor a rá ható erők eredője nulla. Vagyis amikor 1 N erővel húzod, akkor 1 N a tapadási súrlódási erő, aztán meg 2 N.

(Egyébként mivel a súrlódási együttható 0,2 a tömege pedig 3 kg (tehát a súlyerő m·g = 30 N), max. 30·0,2 = 6N húzóerőig nem mozdulna el a kocka.)


2) 180 kg súlyereje 1800 N (g=10-zel számolva), 0,4-es súrlódási együttható mellett a maximális súrlódási erő 1800·0,4 = 720 N. Ennél kisebb erőnél még nem mozdulna el a szekrény. Ha elmozdult, akkor ekkora erővel toltad. Ennél nagyobb erővel nem tolhatod, mert akkor már gyorsulna a szekrény, nem pedig egyenletes sebességgel menne.

(Amikor állandó sebességgel megy, akkor is 0 a rá ható erők eredője. Newton I. törvénye)


3) Ha állna, akkor 1g gravitáció hatna ránk. Ha 4g-vel gyorsul felfelé, akkor összesen 5g hat ránk, tehát 5000 N erő hat a 100 kg-os pilótára.


4) Itt egy ábra:

[link]

A ládára hat a súlyerő függőlegesen, az m·g = 100 N. Annak az erőnek a lejtőre merőleges komponense 100N·cos 30° = 86,6N, a lejtővel párhuzamos pedig 100N·sin 30° = 50N.

A súrlódás maximális értéke a lejtőre merőleges erő szorozva a súrlódási tényezővel, vagyis 86,6N·0,1 = 8,7N. Ez a húzással ellentétes irányba hat.

Ha egyenletesen mozog a láda, akkor pont akkora erővel húzzuk a lejtőn felfelé, mint amennyi a lejtőn lefelé hat rá. Lefelé (a lejtővel párhuzamosan) két erő hat rá: a súrlódás, valamint a súly lejtő irányú komponense. Ezek összege 8,7+50 = 58,7 N. Tehát ekkora erővel húzzuk.

2012. jan. 10. 00:36
 3/4 A kérdező kommentje:
Koszonom szepen a valaszod, nagyon jol keirtad, igy mar minden tok egyszeru! A tanarom 100x tulbonyolitotta :(. Orok halam uldozzon, kedves ismeretlen! :))
2012. jan. 10. 09:12
 4/4 anonim válasza:
érdekes
2017. febr. 1. 09:22