Két szabályos dobókockával dobva mennyi annak a valószínűsége, hogy (a) a dobott számok összege 10? (b) két azonos számot dobunk?

2012. okt. 24. 21:44
 1/6 anonim ***** válasza:

(a) akkor lesz a dobott számok összege tíz, ha a következő párokat dobod: 4,6 ; 5;5 ; 6;4 (nem, ez nem ugyanaz, mert az első dobókockával dobtál 4-et és másodikkal 6-ot, míg előzőleg az elsővel 6-ot és a másodikkal 4-et)

ez összesen 3 eset

P=kedvező eset/összes eset=3/36


(b) ugyanezzel a logikával kedvező/összes

2012. okt. 24. 22:54
 2/6 bongolo ***** válasza:

Jó #1 is, de lehet máshogy is csinálni:


a) Ahhoz, hogy az összeg lehessen 10, az elsőnek legalább 4-nek kell lennie. Ennek valószínűsége 1/2. Ha az első dobáson túl vagyunk és jó, akkor már csak egyetlen egy jó második dobás létezik, aminek tehát a valószínűsége 1/6. Az esemény valószínűsége tehát 1/2·1/6 = 1/12.


b) Elsőre dobhatunk bármit, még lehet jó a vége. Ennek tehát eddig 1 a valószínűsége. Másodikra viszont már csak egyetlen jó dobás lehet, a valószínűség tehát 1/6. Az eseményé pedig a kettő szorzata, ami szintén 1/6.

2012. okt. 24. 23:04
 3/6 anonim ***** válasza:

bongolo

A b) részének logikáját nem egésszen értem.

"Elsőre dobhatunk bármit, még lehet jó a vége. Ennek tehát eddig 1 a valószínűsége." pl. 3-at ? Ennek hogy lehet jó a vége?

"Másodikra viszont már csak egyetlen jó dobás lehet, a valószínűség tehát 1/6. Az eseményé pedig a kettő szorzata, ami szintén 1/6." 1*1/6 ? = 1/12 ??

2012. okt. 25. 00:25
 4/6 bongolo ***** válasza:
#3, szerintem összekeverted az a) és b) kérdéseket. A b)-nél az kell, hogy egyformát dobunk. Tehát ha 3 az első, akkor úgy lesz jó a vége, ha 3 lesz a második is. A valószínűség meg 1/6. Az 1/12-et az a)-ból vehetted...
2012. okt. 25. 08:41
 5/6 bongolo ***** válasza:
A "szintén 1/6"-nál azt értettem, hogy a b) második felének a valószínűsége 1/6, és ha ezt beszorozzzuk az első felével (ami 1 volt), az szintén 1/6.
2012. okt. 25. 08:44
 6/6 A kérdező kommentje:
köszönöm mindkettőtöknek a segitséget. a)3/36 b)6/36 a helyes válasz :)
2012. okt. 25. 09:11