Egy repülőgép 2 óra alatt ér Budapestről Brüsszelbe. Egy autó ugyanezt az utat 15 óra alatt teszi meg. Ha egyszerre indulnak, az autónak még 1300 km útja lesz hátra, mikor a repülőgép Brüsszelbe ér?


a) milyen messze van brüsszel budapestőől

b) mekkora a repüőgép illetve az autó átlagsebessége?



2012. okt. 24. 17:54
 1/5 bongolo ***** válasza:

A távolság legyen s


- Egy repülőgép 2 óra alatt ér Budapestről Brüsszelbe.

vr = s/2


- Egy autó ugyanezt az utat 15 óra alatt teszi meg.

va = s/15


- Ha egyszerre indulnak, az autónak még 1300 km útja lesz hátra, mikor a repülőgép Brüsszelbe ér

(Vagyis az autó 2 óráig megy)

va·2 + 1300 = s


Kérdések s, vr, va

Van három egyenletünk, három ismeretlenünk, meg lehet oldani.

Felírom az egyenleteket egymás alá:


vr = s/2

va = s/15

va·2 + 1300 = s


Meg tudod oldani, ugye?

2012. okt. 24. 18:20
 2/5 A kérdező kommentje:
mi az a vr, meg va?
2012. okt. 24. 18:30
 3/5 A kérdező kommentje:
oké már rájöttem, s/2 az osztás?
2012. okt. 24. 18:34
 4/5 A kérdező kommentje:
le tudnád írni az egyenlet első sorát?
2012. okt. 24. 18:36
 5/5 bongolo ***** válasza:

Igen, osztás.

De ez nem egyenlet, hanem egyenletrendszer. 3 egyenlet. Azokat felírtam.


Megoldom neked:


Ez az eredeti:


vr = s/2

va = s/15

va·2 + 1300 = s


Mondjuk szüntessük meg az osztásokat:


2·vr = s

15·va = s

2·va + 1300 = s


(a harmadikat változatlanul leírtam, csak megcseréltem a szorzást, de az mindegy)


Az első sort most békén hagyom egy darabig, mert abban nincs va. Vagyis a va meg az s kifejezhető csak az utolsó 2 egyenletből.


Mondjuk a második sorból megvan az s. Írjuk be a harmadik sorba:

2·va + 1300 = 15·va


(Ugye érthető volt ez a lépés?)


Most már csak egy ismeretlen van, ezt meg tudod oldani. Oldjad meg. Ellenőrzésképpen: kijön belőle va=100.


Na most volt az az egyenlet, hogy 15·va = s

Ebből már kijön s is: s = 15·100 = 1500


A félrerakott egyenletből pedig: (2·vr = s)

2·vr = 1500

vr = 750


OK?

2012. okt. 24. 18:46