Az egyesített gáztörvénynél számolásos házi?


50cm'3 térfogatú

125kPa nyomású

17C celsiusos gáznak kell kiszámolni az anyagmennyiségét tömegét és sűrűségét , tudnátok ebben segíteni?

az anyagmennyiség már készen van legalább az megy.


2012. okt. 24. 17:46
 1/3 bongolo ***** válasza:

A többihez kell, hogy milyen gáz.


Írd le azt is, hogyan jött ki az anyagmennyiség, és mennyi lett.

2012. okt. 24. 18:15
 2/3 A kérdező kommentje:
a gáz szén-dioxid , és az anyagmennyiségem az n =p*v/R*T -vel jött ki 2,63 kMol lett mivel nem váltottam át a 750 kPa-t így kap valami ezres vagy százas szorzót azt mondta atanár
2012. okt. 25. 14:26
 3/3 bongolo ***** válasza:

Igen, a nyomást pascal-ban, a térfogatot meg köbméterben kell számolni, akkor jön ki molban. (És persze a hőmérsékletet kelvinben kell, de ezt gondolom tudod.)


V = 50 cm³ = 50·10^(-6) m³

(Ez a kalapos jelölés "ötvenszer tíz a mínusz hatodikon" akar lenni)

p = 125 kPa = 125·10^3 Pa

T = 17°C = 17+273 K = 290 K

R = 8,314 J/mol·K


n = (p·V)/(R·T) = 6250·10^(-3)/(8,314·290) mol

n = 6250/2411 mmol

most már "mmol", vagyis millimol lett a mértékegység. Ugyanis tíz a mínusz harmadikon az pont a milli.

n = 2,592 mmol


Te azt írtad, 2,63 kmol. A kilo helyett milli, szóval a helyiértékeket valahol még elrontottad. A számban a kis különbség nem pici kerekítési hiba, olyasmi, mintha 8,314-es egyetemes gázállandó helyett 8,19-cel számoltál volna. Nem tudom, ez honnan jött.


Írtál valami 750 kPa-t is, az baromi nagy, a 125 kPa, amit eredetileg írtál, rendesebb (100 kPa körül van a normál légnyomás)


Szóval az anyagmennyisg meg van.

A CO2 molekuláris tömegét ki kell számolni a függvénytáblából, a periódusos táblában a szénnél meg az oxigénnél vannak hozzá az atomtömeg adatok.

M = 12 + 2·16 g/mol

M = 44 g/mol

Vagyis 1 mol CO2 tömege ennyi.

m = M·n = 44 g/mol · 2,592 mmol

Itt is figyelni kell a mértékegységre, milligrammban fog kijönni a millimol miatt.

m = 114 mg


Sűrűség: tömeg osztva térfogattal:

ρ = m/V = 114 mg / 50 cm³

ρ = 2,28 mg/cm³

A mértékegységet érdemesebb kg/m³-be átváltani:

mg/cm³ = 10^(-3) g / 10^(-6) m³ = 10^3 g/m³ = 1 kg/m³

ρ = 2,28 kg/m³

2012. okt. 25. 17:41