Matematika házi feladat, amihez kéne ötlet?


Kaptam egy érdekes feladatot, de nem tudok egyszerűen hozzákezdeni, bár ötleteim vannak.

Ha a 0 időpontban N0 számú bomlatlan atomot tartalmazott a radioaktaív anyag, akkor t idő múlva a még bomlatlan atomok száma N(t)= N0 e*^- λ*t lesz. Λ az anyagra jellemző bomlási állandó. A rádium bomlási állandója: λ=4,279*10^-4 [1/év]. Mennyi idő múlva bomlik el a rádiumatomok fele? (Ezt az időt a radioaktív anyagok felezési idejének nevezik.)


2012. okt. 22. 19:26
 1/4 BKRS ***** válasza:

Oszd el mindkét oldalt No-val.

Azt kapod, hogy:

2 = e^(-λt)

ln(2) = -λ*t

t = -ln(2)/λ = -ln(2)/(4,27*10^-4 1/év) = (-ln(2)/4,27)*10^4 év ami ha jól számolom

1623,3 év.

2012. okt. 22. 20:30
 2/4 A kérdező kommentje:
Köszönöm. Az eredmény annyi, megnéztem megoldások kötetben. :D
2012. okt. 22. 23:09
 3/4 A kérdező kommentje:
Csak egy kérdés a 2, hogy került oda?
2012. okt. 23. 09:49
 4/4 BKRS ***** válasza:

Igazad van, annak 1/2-nek kellene lennie:

N(t)/No = 1/2 mert a fele elfogyott.

2012. okt. 23. 17:25