Három testvér életkorának összege 35 év. Amikor a középső született, a legidősebb 3 éves volt, egy évvel ezelőtt a legidősebb kétszer annyi idős volt, mint a legfiatalabb. Hány évesek most a testvérek?2012. okt. 17. 16:48
1/1 bongolo válasza:
A három életkor most: x, y, z (legidősebb, középső, legfiatalabb sorendben)
Olvasom sorban és írom matekul:
- Három testvér életkorának összege 35 év.
x+y+z = 35
- Amikor a középső született, a legidősebb 3 éves volt
(vagyis 3 évvel idősebb a legidősebb a középsőnél)
x = y+3
- egy évvel ezelőtt
vagyis ekkor az életkorok: x−1, y−1, z−1
- a legidősebb kétszer annyi idős volt, mint a legfiatalabb
x−1 = 2·(z−1)
Kész. Ezeket az egyenleteket lehetett felírni:
x+y+z = 35
x = y+3
x−1 = 2·(z−1)
Ez 3 egyenlet, van 3 ismeretlen, ezt meg lehet oldani. Gondolom most már menni fog...