15 gramm sóbol és 135 gramm vizet bepárlunk (fele tömegűre) hány tömegszázalékos lesz az oldatunk?


2012. okt. 17. 15:59
 1/3 Silber ***** válasza:
x=15/(15+135/2)*100
2012. okt. 17. 16:23
 2/3 bongolo ***** válasza:

Nem pont annyi.


Kezdetben van 15+135 = 150 gramm oldat. Ennek a felét pároljuk el, vagyis 75 grammot. Vagyis a végén lesz 15g só és 60g vízzel 75g oldat (mert csak a víz párolog el).


Ez ennyi tömegszázalék:

oldott anyag tömege osztva a teljes oldat tömegével (és szorozva 100-zal):

15/75·100 = 20%

2012. okt. 17. 17:25
 3/3 Silber ***** válasza:
Jogos, az oldószer tömegének felével számoltam.
2012. okt. 18. 02:20