Lineáris algebrai feladat! Gondolom itt az L a lineáris teret (vektor teret) érti. Mi a megoldás, hogyan kell megoldani?


[1] [0] [-1]

[-1] , [1] , [0] L?

[0] [-1] [1]



2012. okt. 16. 16:59
 1/6 Tom Benko ***** válasza:
Kicsit bôvebben is lehetne, így még nem értelmezhetô a feladat.
2012. okt. 17. 15:22
 2/6 A kérdező kommentje:
Bocsi az a kérdés hogy lineárisan független-e a vektorrendszer?
2012. okt. 17. 21:43
 3/6 anonim válasza:

Látom nem csak én ZH-zok holnap (vagyis már ma) úgy, hogy szenvedek vele:D

az L az, hogy lineárisan független (csak akkor adja ki a nullvektort, ha mindegyiket 0-val szorozzuk).

tehát meg kell nézni, hogy van-e olyan formája a három vektornak, amikor megszorozzuk őket 3 számmal majd összeadjuk és mindegyik tényező 0 lesz. (tudom nagyon puritán módon magyarázom, de hát hajnal van :D) ezen a feladaton ránézésre látszik, hogy összefüggőek, mert: mindegyik vektort 1-gyel szorzod, majd összeadod és nullvektort ad. De a tanár majd kéri a levezetést is. Egyszerű egyenletmegoldás csak: első vektort alfával jelöljük, másodikat bétával, harmadikat gammával (egyszerűség kedvéért alfa=a, béta=b, gamma=c)

mindenhova beírod annyiszor a görög betűt, ahanyast látsz. így fog kinézni:

(a).(0).(-c)

(-a)(b).(0)

(0).(-b)(c)

felírod sorongént az egyenletet

a-c

-a+b

-b+c

innetől simán csak rendezni és kifejezni kell a dolgokat

első sorból adódik:

a=c

második sorból adódik:

a=b

tehát

a=b=c

összefüggő egyenletrendszer

(választhatunk egy tetszőleges a=b=c számot, amivel megszorozva a vektorokat, majd a lineáris kombinációjukat véve kiadja a nullvektort.) kicsit zavaros, de megpróbáltam lépésről lépésre venni a dolgot, remélem sikerült megértened, sok sikert a zh-hoz:D

2012. okt. 18. 02:05
 4/6 Tom Benko ***** válasza:
Definíciót kell ráhúzni.
2012. okt. 19. 07:34
 5/6 A kérdező kommentje:
Én csak így fogtam és összeadtam a dolgokat hogy, a-c-a+b-b+c= 0 , ezért összefüggőek. Így is jó ugye?
2012. okt. 21. 12:21
 6/6 A kérdező kommentje:

Mert ez pl. már nem összefüggő ugye?


mert: a-c-a+b+l+2b+c=a+3b marad és nem nulla.


[link]

2012. okt. 21. 12:24