Tudnátok segíteni ezekben a 10. osztályos matek feladatokban?


Van három feladat a házimban, ami sehogyan nem jön ki, levezetnétek nekem?


1) Határozzuk meg azokat a valós p értékeket, amelyekre a

(p-3)x^2-2px+6p=0

egyenlet gyökei pozitív valós számok.


2) A p paraméter mely értékeinél lesz legalább egy pozitív gyöke az

x^2+2(p-1)x+p+5=0

egyenletnek?


Ezt a két feladatot Viéte-formulák segítségével kéne megoldani, de sehogy nem jön ki nekem.


3) 3*abszolút(x^2-4x+2)=5x+16


Itt én úgy gondolkodtam, hogy az abszolút érték miatt két részre bontjuk.

1. 3*(x^2-4x+2)=5x+16

2. -3*(x^2-4x+2)=5x+16

Ezt a két egyenletet megoldva nem kapom meg a könyv hátuljában lévő megoldást.


Segítsetek!



2012. okt. 15. 21:04
 1/4 bongolo ***** válasza:

1)

Ha mindkét gyök pozitív, akkor a szorzatuk is pozitív meg az összegük is. Vagyis


x1·x2 = c/a > 0 : 6p/(p-3) > 0

x1+x2 = -b/a > 0 : 2p/(p-3) > 0


Tehát p/(p-3) > 0

Ez pedig p < 0 illetve p > 3 esetén lesz igaz.


A diszkriminánst is nézni kell, hogy valósak legyenek a gyökök és kettő legyen:

D > 0 : b² > 4ac :

4p² > 24p(p-3)

72p > 20p²

a) Ha p<0: bal oldal negatív, jobb pozitív, nincs megoldás

b) Ha p>3:

72 > 20p

p < 72/20 = 3,6


Vagyis a megoldás a (3; 3,6) nyílt intervallum.

2012. okt. 15. 22:33
 2/4 A kérdező kommentje:
Nagyon szépen köszönöm a levezetést, így megtaláltam a hibámat! :D
2012. okt. 15. 22:53
 3/4 bongolo ***** válasza:

2)

x1·x2 = c/a = p+5

x1+x2 = -b/a = 2(p-1)


a) 1 pozitív és 1 negatív gyök: a szorzatuk negatív:

p+5 < 0, tehát p < -5


b) 2 pozitív gyök: szorzat és összeg is pozitív:

p > -5, és

2(p-1) > 0, tehát p > 1


Most is kell nézni a diszkriminánst, hogy legyen 2 gyök:

D = b²-4ac > 0

4(p-1)² > 4(p+5)

4p² - 8p + 4 > 4p + 20

4p² - 12p - 16 > 0

p² - 3p - 4 > 0

(p-3/2)²-9/4 - 4 > 0

(p-3/2)² > 25/4

|p-3/2| > 5/2


Ez p<-5 esetén (a. eset) teljesül, míg p>1 (b. eset) esetén:

p - 3/2 > 5/2

p > 8/2 = 4


Szóval a megoldások: p < -5 illetve p > 4


Viszont van egy harmadik eset is:


c) egyetlen egy pozitív kettős gyök: D=0, -b/2a pozitív:


-b/2a = 1-p > 0, tehát p < 1


D = 0: ezt az előbb már levezettük ">0"-ra. Most "=0"-ra:

|p-3/2| = 5/2

Ha p<1, akkor az absz.érték belseje negatív:

3/2 - p = 5/2

p = -1


Vagyis ez a három megoldás lehet:

p < -5 vagy p = -1 vagy p > 4

2012. okt. 15. 22:58
 4/4 bongolo ***** válasza:

3)

Két részre kell bontani, de ki is kell kötni, hogy milyen feltétel esetén lesz az az ág:


3·|x²-4x+2| = 5x+16


a) Ha x²-4x+2 ≥ 0

vagyis (x-2)²-4 + 2 ≥ 0

vagyis |x-2| ≥ √2

vagyis

a1) ha x-2≥0, tehát x≥2:

x-2 ≥ √2

x ≥ 2+√2

Ez tényleg ≥2, tehát változatlanul ez a feltétel

a2) ha x-2<0, tehát x<2:

2-x ≥ √2

x ≤ 2-√2

Ez tényleg <2, tehát változatlanul ez a feltétel


Vagyis az a) eset akkor áll fenn, ha x ≥ 2+√2 vagy x ≤ 2-√2.


Ilyenkor az abszolút érték egyszerűen elhagyható:

3·(x²-4x+2) = 5x+16

3x² - 12x + 6 = 5x + 16

3x² - 17x - 10 = 0

Ennek megoldásai x1 = −0,537 és x2 = 6,204

Ez mindkettő teljesíti az x ≥ 2+√2 vagy x ≤ 2-√2 feltételt, tehát mindkettő jó megoldás.


b) Ha x²-4x+2 < 0

Vagyis |x-2| < √2 (ugyanúgy, ahogy az előbb)


b1) ha x-2≥0, tehát x≥2:

x-2 < √2

x < 2+√2

Ez valójában ezt jelenti: 2 ≤ x < 2+√2

b2) ha x-2<0, tehát x<2:

2-x < √2

x > 2-√2

Ez valójában ezt jelenti: 2-√2 < x < 2


A kettő együtt azt jelenti, hogy a b) esetben 2-√2 < x < 2+√2


Ilyenkor az abszolút érték negálódik:

-3·(x²-4x+2) = 5x+16

-3x² + 12x - 6 = 5x + 16

-3x² + 7x - 22 = 0

3x² - 7x + 22 = 0

Ennek a diszkriminánsa negatív, nincs megoldás.


--


Valószínű neked is ugyanez jött ki, ugyanis nem volt semmi hatása az x-re adott feltételeknek, amiket hosszan levezettem. Biztos, hogy nincs elírás valahol a feladatban?

2012. okt. 15. 23:22