Egymástól 10 km távolságban lévő állomások közötti utat egy vonat 10 min 30 s alatt teszi meg. Induláskor 90 s-ig gyorsít állandó gyorsulással, fékezéskor 70s-ig lassít szintén állandó gyorsulással. Mekkora a vonat sebessége nyílt pályán.2012. okt. 10. 17:09
1/1 bongolo válasza:
Induláskor a gyorsulása legyen a1, a nyílt pályán a sebessége v, a fékezéskor a gyorsulása -a3 (az negatív).
A teljes út s = 10000 m
A teljes idő t = 630 s
Induláskor éppen v sebességet ér el 90s alatt:
v = a1·t1 = a1·90
A közben megtett út:
s1 = 1/2·a1·t1² = 1/2·a1·90²
A nyílt pályán ennyit megy:
s2 = v·t2 = v·(630-90-70)
Fékezéskor v-ről 0-ra csökken a sebessége:
v = a3·t3 = a3·70
s3 = 1/2·a3·t3² = 1/2·a3·70²
Ezt tudjuk még:
s = s1+s2+s3
---
Vagyis ilyen egyenleteink vannak:
v = 90·a1
s1 = 90²/2·a1
s2 = v·(630-90-70)
v = 70·a3
s3 = 70²/2·a3
10000 = s1+s2+s3
Ez 6 ismeretlen és 6 egyenlet, meg lehet oldani. Csináld meg, egyszerű behelyettesítgetés az egész.