Egymástól 10 km távolságban lévő állomások közötti utat egy vonat 10 min 30 s alatt teszi meg. Induláskor 90 s-ig gyorsít állandó gyorsulással, fékezéskor 70s-ig lassít szintén állandó gyorsulással. Mekkora a vonat sebessége nyílt pályán.
2012. okt. 10. 17:09
 1/1 bongolo ***** válasza:

Induláskor a gyorsulása legyen a1, a nyílt pályán a sebessége v, a fékezéskor a gyorsulása -a3 (az negatív).


A teljes út s = 10000 m

A teljes idő t = 630 s


Induláskor éppen v sebességet ér el 90s alatt:

v = a1·t1 = a1·90

A közben megtett út:

s1 = 1/2·a1·t1² = 1/2·a1·90²


A nyílt pályán ennyit megy:

s2 = v·t2 = v·(630-90-70)


Fékezéskor v-ről 0-ra csökken a sebessége:

v = a3·t3 = a3·70

s3 = 1/2·a3·t3² = 1/2·a3·70²


Ezt tudjuk még:

s = s1+s2+s3


---

Vagyis ilyen egyenleteink vannak:


v = 90·a1

s1 = 90²/2·a1

s2 = v·(630-90-70)

v = 70·a3

s3 = 70²/2·a3

10000 = s1+s2+s3


Ez 6 ismeretlen és 6 egyenlet, meg lehet oldani. Csináld meg, egyszerű behelyettesítgetés az egész.

2012. okt. 10. 17:35