15g sóból és 135g vízből oldatot készítünk?


1. Hány tömegszázalékos lesz az oldatunk?

2. Az oldat tömege + számítás

3. Hány tömegszázalékos lesz az oldat, ha felére (fele tömegűre) bepároljuk?



2012. okt. 15. 15:36
 1/5 anonim ***** válasza:

m.oa/m.o+100


ebbe behelyettesítesz, az:

m.oa= 15g só

M.oldat= 135g+15g=150 g


15/150+100


a többihez hülye vagyok sajnos, de elméletileg ebből tovább tudsz lépni!

2012. okt. 15. 16:19
 2/5 bongolo ***** válasza:

Nem + 100, hanem szorozva 100-zal.

Az oldat tömege 15+135 = 150 gramm

Oldott anyag tömege 15g

Tömegszázalék: 15/150 · 100% = 10%


Bepárláskor a víz párolog el, vagyis a 150 gramm oldatól elpárolog 75g víz. Ez marad:

Oldott anyag: 15g (megmarad mind)

Oldószer: 135-75 = 60g

Oldat: 15+60 = 75g (egyszerűbben számolva: 150/2)

Tömeg%: 15/75 · 100% = 5%

2012. okt. 15. 16:54
 3/5 anonim ***** válasza:
bocsánat, igazad van, az tényleg szorzás, csak összekevertem a billentyűket!
2012. okt. 16. 16:42
 4/5 anonim válasza:
Bárminek, megmondom. a képletét, tömegét, meg hogy miért mi van, de ehez a szorzáshoz sosem értettem :D
2012. okt. 16. 19:03
 5/5 anonim válasza:
annyi lenne a kérdésem bongolohoz hogy az utolso számításnál 15/75 az nem 0,2 és azt kellene megszorozni 100-al? és akk nem 20%?
2021. okt. 5. 14:09