Mit jelent ha egy függvény kölcsönösen egyértelmű? (mert csak azoknak lehet megadni az inverzét, ha jól tudom)

Valaki írja le légyszi "konyha" nyelven:D

2012. okt. 12. 18:17
 1/6 BKRS ***** válasza:
100%

minden elemhez egy képet rendel hozzá, ettől lesz függvény.

Nincs olyan kép elem amit két különböző elemhez rendelne.

Pl:

y=x^2 nem kölcsönösen egyértelmű, mert pl az y=4 értéket hozzárendeli két elemhez is, az x=2-höz is meg az x=-2-höz is. Ahhoz, hogy kölcsönösen egyértelmű legyen, csak az egyikhez lenne szabad hozzárendelnie az y=4-et.

2012. okt. 12. 18:44
 2/6 A kérdező kommentje:
köszi!!
2012. okt. 12. 18:46
 3/6 anonim ***** válasza:
12%

minden függvény kölcsönösen egyértelmű. ha nem lenne az, nem lenne függvény csak max hozzárendelés.

de azt jelenti, hogy minden elemnek egy képe van és minden képnek is csak egy őse.

2012. okt. 13. 10:29
 4/6 anonim ***** válasza:
Kölcsönösen egyértelmű hozzárendelést - avagy megfeleltetést - létesíthetünk kettő halmaz között, ha azok elemeit úgy állítjuk párba egymással, hogy mindkét halmaz minden elemének pontosan egy párja van a másik halmazból és mindkét halmaz minden eleme részt vesz a párosításban. Ha mindkét halmaz véges, akkor elemszámaiknak meg kell eggyezniük!
2017. jan. 9. 17:48
 5/6 anonim válasza:
Tyű de sok itt a laikus. Egy függvény egyáltalán nem biztos hogy kölcsönösen egyértelmű. Ez azt jelenti, hogy ha tudod x értékét, pontosan meg tudod határozni az y-t. Pl az alap abszolútérték függvény nem kölcs. egyértelmű. A V mindkét szárán felveszi mindkét értéket. Ha pl az Y 2-nek keresed a helyét (X), akkor az -2-ben és 2-ben is. Jó lenne gondolkodni mielőtt írsz egy hatalmas baromságot kedves 1-es.
2019. okt. 8. 09:13
 6/6 anonim ***** válasza:
#5 Ugyan ezt írta az #1 😂
2023. júl. 3. 19:45