Hogy lehet megkeresni egy bonyolultabb, kölcsönösen egyértelmű függvény inverzét?

Konkrétan pl. \'kettes alapú logaritmus (x-2)\' és még az egészből kivonva egy. Ha így jobban tetszik: log(kettes alap)(x-2) - 1.
2009. jún. 5. 17:22
 1/2 anonim ***** válasza:

egyenletként kezeled és kifejezed belőle az x-et

log2(x-2)-1=y

log2(x-2)=y+1

x-2=2^(y+1) (a ^ hatványt jelent)

x=2^(y+1)+2


az inverz függvény 2^(y+1)+2

2009. jún. 5. 18:37
 2/2 anonim ***** válasza:

Grafikusan is invertálható egy függvény, méghozzá úgy, hogy egy y=x egyenletű egyenesre (azaz egy 45 fokos egyenesre a koordináta rendszerben) tükrözöd az eredeti függvényt. Ezt az eljárást nagyon bonyolult függvények esetén alkalmazzák. Először grafikusan invertálják, majd az inverz függvényhez közelítenek vmi egyszerűbb függvénnyel. Egyébként analitikusan valóban az a megoldás, hogy x-re fejezed ki a megadott függvényt, csak arra kell vigyázni, hogy az értelmezési tartomány és az értékkészlet is felcserélődik.

Egy egyszerű példával: Az x^2 függvény ért.tartománya +/-végtelen, értékkészlete csak a 0-tól +végtelen.

Ennek inverze a gyökfüggvény, aminek az értelmezési tartománya lesz 0-tól +végtelenig. Az értékkészlete elvileg pedig +/- vételen, de ebben az esetben csak a + rész szokták ábrázolni, mert ez az függvény úgynevezett főértéke.

2009. jún. 6. 10:30