2012. okt. 11. 21:54
1/1 bongolo válasza:
((i=1..k)Σ i)² = (i=1..k) Σ(i³)
Teljes indukcióval:
k = 1 esetén igaz, mert 1² = 1³
Nem muszáj, de nézzük k=2-re is:
(1+2)² = 9
1³+2³ = 9
ez is egyforma.
Feltételezzük, hogy k=n-re is igaz. Vagyis:
((i=1..n)Σ i)² = (i=1..n) Σ(i³)
n+1-re:
((i=1..n+1)Σ i)² = (((i=1..n)Σi) + (n+1))²
(a+b)² nevezetes szorzat miatt:
= ((i=1..n)Σi)² + 2·((i=1..n)Σi)·(n+1) + (n+1)²
Az első tag az indukciós feltétel miatt = (i=1..n) Σ(i³)
Marad ez: 2·((i=1..n)Σi)·(n+1) + (n+1)²
Erről kellene belátni, hogy = (n+1)³
Tudjuk, hogy (i=1..n)Σi = n(n+1)/2
2·n(n+1)/2·(n+1) + (n+1)² = n(n+1)² + (n+1)²
= (n+1)(n+1)² = (n+1)³