Hogy kell megoldani levezetéssel? 250 cm3 0,312 mol/dm3 koncentrációju sósavoldat készitéséhez hány cm3 32, 0 tömeg %-os 1,16 g/cm3 sürüségü sósavoldatra van szükség?


2012. okt. 8. 01:43
 1/4 bongolo ***** válasza:

A sósav molekulatömege 36,45 g/mol (periódusos táblából ki lehet nézni a H meg a Cl-ből)

0,312 mol tömege tehát 0,312·36,45 g = 11,37 g. Ennyi lenne 1 dm³-ben. 250cm³ = 1/4 dm³, vagyis a sósavoldatban összesen kell legyen 11,37/4 = 2,84 gramm tiszta sósav.


Ugyanennyi tiszta sósav kell legyen a meglévő oldatunkban is. Számoljuk most a másik oldalt:


Mondjuk x cm³ kell belőle. Annak a tömege 1,16·x gramm. Megvan a tömeg, használhatjuk a tömegszázalékot: annak a 32%-a tiszta sósav, tehát ennyi gramm:

m = 1,16·x·0,32 = 0,37·x


0,37·x = 2,84

x = 7,67 cm³


Ilyen kevés elég hozzá, fel kell hígítani 242,33 cm³ tiszta vízzel.

2012. okt. 8. 09:11
 2/4 anonim ***** válasza:

először kiszámolod, hogy az elkészítendő oldatodba mennyi sósav van.

0,312 mol/dm3 azt jelenti, hogy 1 dm3-ba (1000cm3) lenne 0,312 mol

de mi csak 250 cm3-t akarunk, abba akkor x

keresztbeszorzással x=250*0.312/1000=0,078mol

ezt a moláris tömeg segítségével (35,5+1=36,5) átszámoljuk grammra.

0,078*36,5=2,874 gramm


most azt kell kiszámolni, hogy a rendelkezésre álló sósavoldatból mennyit kell vennem, amennyi ugyanannyi oldott anyagot tartalmaz.

először a tömegszázalékból kiszámoljuk a tömeget, majd a sűrűség segítségével a térfogatot.

32 tömeg % azt jelenti, hogy 100g oldatba 32 gramm oldott anyag lenne. de ugye nekünk csak 2,874 gramm kell.

szokásos arány, és keresztbeszorzásból megkapod, hogy x=100*2,874/32=8,897

már tudjuk hogy ennyi gramm kell, de folyadékot nem grammba, hanem térfogatba tudunk kimérni, így a sűrűségből átszámoljuk.

1,16g/cm3 azt jelenti, hogy 1 cm3-be lenne 1,16 gramm

akkor mennyibe van 8,897 gramm? x=8,897/1,16=7,670 cm3

tehát ez a végeredmény.

2012. okt. 8. 09:21
 3/4 anonim ***** válasza:
utolsó vagyok: látom mire begépeltem már más is válaszolt. de így legalább tuti jó a végeredmény, mert ugyanazt kaptuk. :-)
2012. okt. 8. 09:22
 4/4 A kérdező kommentje:
köszönöm mindkettőtöknek :)
2012. okt. 8. 11:27