Az A városból egy autó indul B város felé állandó, 70km/h sebeséggel. 20 perc múlva a B városból is elindul egy autó, és A felé halad állandó 90 km/h sebességgel. A második autó indulásától számítva mennyi idő múlva, és az A várostól mekkora távolságban találkoznak, ha a két város egymástól 300 km távolságra van?2012. okt. 7. 19:09
1/2 bongolo válasza:
Az időben a nulla legyen a második autó indulásának az időpontja.
Az első autó a t időpontban ilyen messze lesz az A várostól:
x = 70·(t+1/3)
Azért van ott az 1/3, mert amikor t=0, akkor ez az autó már 20 perce (1/3 órája) megy.
A másik autó t időpontban ilyen messze lesz az B várostól:
y = 90t
Ennek az autónak a távolsága az A várostól 300-y, szóval 300-90t.
Amikor találkoznak, akkor az A várostól mindketten ugyanolyan messze vannak:
70·(t+1/3) = 300-90t
A nehezén már túl vagyunk, most már csak meg kell oldani ezt az egyszerű egyenletet. Ebből az idő kijön, a távolság pedig x lesz az első egyenlet szerint. Ezeket a számolásokat már rád hagyom.
2/2 A kérdező kommentje:
Köszönöm!! :)
2012. okt. 7. 21:17