Segítséget előre is köszönöm szépen!2012. okt. 6. 14:14
1/2 anonim válasza:
I. A 16-os számrendszerben e szám hatványai a helyiértékek, tehát jobbról balra 1,16,256,4096...stb. Így a 8-as a 16-os helyiértéken, a 3-as meg az 1-es helyiértéken áll, tehát 8*16+3*1=131.
II. Ez az átváltás úgy működik, hogy a 2-es számrendszerbeli számot jobbról négyesével csoportosítod, esetleg a maradék helyet 0-kkal feltöltöd, tehát 1000|0011, és ezeket a "négyeseket" számolod át. Most a 2 hatványai a helyiértékek, így az első 1*8+0*4+0*2+0*1=8, a második meg 0*8+0*4+1*2+1*1=3, tehát ez 16-osban 83.
III. Ez analóg az előzővel, számjegyenként felírod ezt 2-esben, 4 helyiértéken. Pontosan ugyanazt kapod, amit a 2) alatt leírtál számot.
2/2 A kérdező kommentje:
Nagyon szépen köszönöm a segítséget!!!!
2012. okt. 6. 20:03