Az alábbi áramkörös feladatban mit ronthattam le? Nem tudok rájönni.
Itt a feladat, és más eredmény jön ki mint ami a megoldás lenne. (egyébként egyetemi villanytan jegyzet, nem tudom azokban szokott e hiba lenni), de már 10x megcsináltam és mindig ez jön ki.
köszi aki tudna segíteni
Akárhogy nézem, jól számoltál :)
PG2 pedig 5,6 W (28V·0,2A)
(A jegyzet megoldásában a teljesítmény előjele se jó; generátornál az a pozitív teljesítmény, ha ellentétes az áram és a feszültség iránya. Bár az is lehet, hogy ezt valaki fordítva tanítja...)
köszi szépen, a másikra nekem is 5,6 jött ki.
Lenne még egy kérdésem. hogy ugye a két részáramkörben megkaptam a két U-t, mivel egy irányba néznek ezért összeadtam őket. De azt honnan tudom h ez az U az eredeti áramkörben merre fog folyni?
Erre van vmi általáno szabály, amit más szuperpknél is tudok használni ilyen eldöntésére.
köszi
Nem értem pontosan a kérdést. Lehet, hogy azért, mert a feszültség nem folyik. Áramerősségre gondoltál?
Minden részáramkörben ki kell számolni minden áramköri elem esetére a feszültséget meg áramerősséget az irányukkal együtt, és mindenhol összegezni előjelhelyesen. Az lesz minden egyes ellenálláson, stb. a rajta átfolyó áram és a rajta eső feszültség az eredeti áramkörben, iránnyal együtt.
Nem kérdezted, de például egy ellenálláson disszipált teljesítményt is úgy lehet kiszámolni, hogy az összegzés UTÁN szorzod össze a feszültséget és áramerősséget. A részáramkörök teljesítményadataiból nem lehet teljesítményt összegezni, mert P=U²/R nem lineáris.
én az adott feladatra értettem ugye, hogy amikor a két részáramkörben kiszámoltam a 8-8 V-t, és ugy összeadtam őket.
De azt honnan tudom, hogy az eredeti áramkörben a generátoron átfolyó feszültség, az milyen irányú? Mert én azt a Ug1-et csak ugy randomra berajzoltam, pontosan honnét tudom h milyen irányú? (Mert ugye két generátor van, ezért nem biztos h termelő)
megint átfolyó feszültséget írtam, na szóval az az U milyen irányú, ami a teljesítmény kiszámításához kell.
Amugy vmiért én mindig ugy írom, h átfolyó feszültség, minta tanár azt mondta volna, de nem ez a lényeg :)
A feszültség nem folyik, hanem esik, de ez végülis mindegy. :)
Az áramgenerátoron ugyanolyan irányú a feszültség, mint a mellette lévő ellenálláson, hisz a kettőnek ugyanazok a kapcsai (pontosabban 0 ellenállású vezetékkel vannak összekötve). Az ellenállás feszültségének az irányát pedig tudod az áramerősség irányából. Amikor a G2 helyére szakadást raksz, akkor az IG1 jó része (négyötöde) a 100Ω-os ellenálláson folyik keresztül felülről lefelé, tehát azon az ellenálláson a feszültség is felülről lefelé mutató nyíl lesz. Az ellenálláson ugyanis mindig pozitív a teljesítmény, nem tud áram folyni a feszültséggel ellentétes irányba.
Érted így?
ahham nagyjából. Akkor ez igaz minden áramkörre (amit superpvel oldunk meg)? Szóval ha egyik helyére szakadást teszünk, akkor az U lefelé folyik, de nem csak abban a részáramkörben?
De okés köszi, azért értem már:D
Az U nem folyik :)
Ha van két pont, ami között van R eredő ellenállás, és közötte folyik I áram, akkor lesz a két pont között U=IR ellenállás ugyanolyan irányú nyíllal, mint amilyen az áramerősség iránya. Bármely két pont között.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!