Matek? Egy háromgyerekes családban két fiú (10 és 12 éves) és egy lány (13 éves) van. A szülők 800. 000 forintot akarnak bankba tenni évi 5%-os kamatra úgy, hogy mindegyik gyerek a 18. születésnapjára (. )


(...) kapja meg a neki szánt pénzt: a két fiú egyenlő összeget, a lány pedig annyit, mint a két fiú együtt. Kinek mekkora összeget tegyenek be a szülők, ha a kamatokat mindvégig bent hagyják?



12. osztály (Mértani sorozatok, kamatos kamat)


2012. okt. 5. 17:19
 1/5 anonim ***** válasza:

a*1,05^5 = 2x

b*1,05^6 = x

c*1,05^8 = x


a = 2x / 1,05^5

b = x / 1,05^6

c = x / 1,05^8


a+b+c = 800 000


x*(2/1,05^5 + 1/1,05^6 + 1/1,05^8) = 800 000


( [link] )


x = 267 549


( [link] )


a = 419 263

b = 199 649

c = 181 088


Ellenőrzés, válasz.

2012. okt. 5. 17:44
 2/5 A kérdező kommentje:
De ha kamatozik az a 800.000, akkor miért lesz végösszegben ugyanannyi???
2012. okt. 5. 19:05
 3/5 anonim ***** válasza:

Nevezzük a-nak a lánynak betett pénzösszeget, b-nek a 12 éves fiú számára félretett összeget és c-nek a 10 éves srác jövőbeli zsetonalapját.


Amikor 18 évesek lesznek, a leányzó 2x, a srácok x x forintot kapnak.


Ezt lehagytam az elejéről, sry my fault.


Akkor most újra a kérdést.

2012. okt. 5. 21:20
 4/5 A kérdező kommentje:

Értem hogy, miért 2x, illetve x-x.

De a matematikakönyvekben általában azért teszi be az ember a bankba a pénzét, hogy az szaporodjon. Itt pedig egy árva forinttal sem lett több az évek során, mint a kezdeti 800.000. Vagy ez csak az én hülyeségem??...

2012. okt. 5. 23:15
 5/5 anonim ***** válasza:
100%
De, több lett. Az a,b,c az eredeti összegek. A lány 2x-et kap ("mint a két fiú együtt") a fiúk pedig fejenként x-et ("a két fiú egyenlő összeget"). Ha összeadod 2x+x+x nem lesz ugyanannyi.
2012. okt. 6. 12:05