Sziasztok!
A feladat:
50 cm hosszúságú hengert egy súrlódás nélkül mozgó elhanyagolható vastagságú dugattyú 2 egyenlő részre oszt.
Kezdetben a rögzített dugattyú egyik oldalán a nyomás 3x nagyobb mint a másik oldalon.
Hány cm-rel mozdul el a dugattyú ha magára hagyjuk?
2012. okt. 4. 17:46
1/1 BKRS válasza:
Ez nagyon függ a hőszigeteléstől.
Ha a szigetelés gyakorlatilag nem létezik, akkor
PV=nkT képletből n,k és T állandó.
P1*V1 = P2*V2
P1 = 3*P2
vagyis
3P2*V1 = P2*V2
3*V1 = V2
A térfogat a 3-szorosára nővekszik.
Mivel állandó keresztmetszetű hengerről van szó a henger magasságának 3-szorosra kell növekednie ehhez.
vagyis 50cm-ről 150 cm-re kell változnia.
Ez azt jelenti, hogy 100cm-rel mozdul el.