Fizika, gázok állapot változása. Hogy csináljam meg a feladatot?

Egy dugattyúval elzárt hengeres edényben lévő 5 dm 3 térfogatú ideális gázt melegítünk 17 Co hőmérsékletről 47 Co hőmérsékletre úgy, hogy először hagyjuk a dugattyút szabadon mozogni a hengerben 30 Co hőmérsékletig, majd rögzítjük a dugattyút, és a melegítést tovább folytatjuk. Mekkora a gáz nyomása és térfogata a melegítés végén? Ábrázoljuk a gáz állapotváltozását a p–V diagramon! (A külső légnyomás 101 kPa.)

2012. okt. 3. 15:41
 1/2 bongolo ***** válasza:

Ezt kell tudni hozzá: p·V/T = állandó

Induláskor:

p0 = 101 kPa

V0 = 5 dm³

T0 = 17°C = 290 K


Nem is muszáj átváltani m³-be meg Pa-ba, hisz nem használjuk fel a pV/T számértékét másra, csak arra, hogy mindig ugyanennyi lesz.


p0·V0/T0 = ... számold ki (Természetesen a hőmérsékletnél a kelvines számértékkel kell osztani!)


(Valójában kihasználjuk azt, hogy a dugattyú "súlytalan" vagy legalábbis nem függőleges, és könnyen mozog. Nem magyarázom, csak ha érdekel...)


Ha mozoghat a dugattyú, akkor a nyomás állandó lesz. Tehát az első szakasz végén:

p1 = 101 kPa

V1 = ? nem tudjuk

T1 = 30°C = 303 K


p1·V1/T1 = p0·V0/T0

Ebből kijön V1.


A második szakaszban a térfogat állandó. A végén:

p2 = ? nem tudjuk

V2 = V1

T2 = 47°C = 320 K


Most meg ki fog jönni p2. Kész.


Ábrázoláskor is ott lesz a két szakasz, az elsőben az állandó p miatt egy függőleges vonal lesz, a másodikban meg az állandó V miatt vízszintes.

2012. okt. 3. 17:26
 2/2 A kérdező kommentje:
köszönöm!:))
2012. okt. 3. 18:45