SOS! Hogy csináljam tovább ezt a matek feladatot?


adott egy kör: x^2+y^2=16 aminek az O pontja a (0;0)-n van, és két külső pont: P(5;5). a feladat, hogy adjuk meg a két érintő vonalat, amelyik átmegy a P ponton.

namost...felrajzoltam, minden oké. összekötöttem a P pontot az O-val, és elfeleztem, úgy kaptam meg az M-et, ami a Thales kör középpontja. De hogy számoljam konnkrétan ki? Valaki könyörgöm segítsen!!


2012. szept. 17. 16:51
 1/6 bongolo ***** válasza:

Vagyis M(2,5;2,5) jött ki. E körül kell egy 2,5 sugarú Thalesz kört felvenni. Ennek egyenlete:


(x-2,5)² + (y-2,5)² = 2,5²


A két kör ott metszi egymást, ahol az egyenleteikből alkotott egyenletrendszernek megoldása van:


x² + y² = 25

(x-2,5)² + (y-2,5)² = 2,5²


Mindkettő helyett írjuk a 4-szeresét, hogy ne legyenek tizedesek:


4x² + 4y² = 100

(2x-5)² + (2y-5)² = 5²


Most már csak meg kell oldani. A másodikat bontsuk fel:

4x²-20x+25 + 4y²-20y+25 = 25

4x² + 4y² = 20x + 20y - 25


A bal oldalra beírhatjuk az első egyenletet:

100 = 20x + 20y - 25

4x + 4y = 25

4x = 25-4y


Ezt behelyettesítjük az első egyenletbe, illetve a 16-szorosába:

(25-4y)² + (4y)² = 400


Innen már rád hagyom. Oldd meg a másodfokú egyenletet, kijön y-ra két érték. Ez persze x-re is ad két értéket. Ezek lesznek az érintési pontok. Utána azokból a P pontba menő egyenesek egyenletét kell felírni.

2012. szept. 17. 20:23
 2/6 bongolo ***** válasza:

Jaj, hogy miért írtam x²+y²=25-öt x²+y²=16 helyett, nem tudom. Számolj át mindent 16-tal!

Bocs!!

2012. szept. 17. 20:25
 3/6 A kérdező kommentje:
nagyon köszönöm, de az honnan jött ki, hogy a másik kör egyenlete x² + y² = 25 ?
2012. szept. 17. 20:25
 4/6 A kérdező kommentje:
ja most látom!!!akkor minden rendben, nagyon szépen köszönöm!!!!!!!!!!!!!!!!!!
2012. szept. 17. 20:27
 5/6 A kérdező kommentje:
de mivel számolom ki az egyenest? nem lehet a (x2-x1)(y-y1)=(y2-y1)(x-x1)?
2012. szept. 17. 20:39
 6/6 A kérdező kommentje:
ezzel számoltam ki, elvileg sikerült. nagyon köszönöm a segítséged, rávezettél, segítettél! ezer hálám!
2012. szept. 17. 20:49