Paraméteres egyenlőtlenség?


Sajnálatos módon nem értem. Kérlek segítsetek az alábbi feladatban:


Feladat: Milyen p értékek esetén lesz az f(x)= x² + 2*p*x + p kifejezés minden valós x-re nagyobb, mint 3/16 ?


2012. okt. 2. 20:49
 1/5 anonim ***** válasza:

Valakinek már megválaszoltam a

"Matek 10. osztály (paraméteres másodfokú egyenlet) (? )"

kérdést. Abban ua. az egyenlőtlenség volt "p" helyett "m"-mel.

2012. okt. 2. 20:59
 2/5 BKRS ***** válasza:

x^2 + 2*p*x + p -3/16 >0

egyenlotlenesget kell megnezni.

g(x)=(x+p)^2 fuggveny pontosan 1 pontban metszi az x tengelyt, ha ezt akarmennyivel tovabb emeljuk, akkor mar nem lesz valos zerus helye.

g(x) = x^2+2px+p^2

vagyis

p-3/16 > p^2 eseten nem lesz valos megoldasunk.

p^2 - p +3/16< 0 egyenlotlenseg szolgaltatja a megfelelo p ertekeket.

(p-1/4)(p-3/4)<0

vagyis 1/4 < p < 3/4

2012. okt. 2. 21:21
 3/5 A kérdező kommentje:

Létezik, hogy nem jó a megoldás?

Ellenőriztem pl 1/2-del


x² + 2 * 1/2 + 1/2 - 3/16 > 0

x² + x + 5/16 > 0


ezt másodfokú-ra felírva: (-1 +- sqrt(1-5/4))/2 = -1 +- sqrt(-1/4) jön ki, ami nem értelmezhető...

2012. okt. 2. 22:35
 4/5 anonim ***** válasza:

Mindkét válasz kiváló:

[link]

2012. okt. 2. 23:12
 5/5 A kérdező kommentje:
Mindhárom válaszolónak köszönöm szépen az útmutatást, segítséget! :)
2012. okt. 2. 23:56