Egyenlőtlenség felírásában tudnátok segíteni? Kép, és szöveg mellékelve.


Tesómnak segítek matekból néhány feladatot megoldani, de megoldást nem adtak a feladathoz, és így nem tudom megnézni, hogy hogyan kell felírni a megoldást. Sajnos én már elfelejtettem ezt, mert már nagyon régen tanultam. Felírtam < jellel is ugyanazt a példát, hogy akkor mi lenne a megoldás. Külön feltudom írni a megoldást, csak nem tudom őket összevonni. Köszönöm a segítséget.

[link]


2012. jún. 22. 10:59
 1/5 anonim ***** válasza:

Szorzattá kell alakítani a nevezőt és a számlálót.


Úgy lehet szorzattá alakítani, ha megkeressük a gyököket.

A szorzat alak a*(x-x1)*(x-x2)

ahol x1, x2 a gyökök, 'a' pedig az x^2 együtthatója, vagyis:


x^2-7x+10=(x-2)(x-5)

x^2-5x+6=(x-2)(x-3)



Kikötés, x nem egyenlő 2, x nem egyenlő 3.


Ezután (x-2)-vel lehet egyszerűsíteni.


(x-5)/(x-3)>0 marad


Egy tört akkor pozitív, ha a számláló és a nevező is pozitív:

x>5 ÉS x>3, vagyis x>5 (mert az az erősebb)


VAGY

mindkettő negatív

x<5 ÉS x<3, vagyis x<3


Összefoglalva:

x<3 és x>5 tartományban a tört pozitív.


3<x<5 -nél negatív.

(x=5-nél 0)

2012. jún. 22. 11:39
 2/5 anonim ***** válasza:

Ja igen, persze a kikötés miatt x=2-őt ki kell venni


Így lehetne felírni:


x elem (-végtelen, 2) [nyílt intervallum] unió (2,3) unió (5, +végtelen)

2012. jún. 22. 11:40
 3/5 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen, így már érthető.
2012. jún. 22. 14:31
 4/5 anonim ***** válasza:

Ha van kedved, egy hasonló feladat megoldását videón is meghallgathatod:

http://www.youtube.com/watch?v=3aMknufVzmw&feature=plcp

2012. jún. 22. 15:01
 5/5 A kérdező kommentje:
Az előbb találtam meg ezt. Ez is sokat segített. Neked is köszönöm a válaszodat.
2012. jún. 22. 15:40